آذر 8, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

ممنوع‌الفعالیتی هنرمندان در پرده ابهام/ وزیر تکذیب می‌کند، هنرمندان تایید!

1 min read

خبری مبنی بر ممنوع‌الفعالیتی پنج خواننده در فضای مجازی دست به دست شد، آن پنج خواننده عبارتند از رضا صادقی، محسن یگانه، امیر مقاره، بابک جهانبخش و امید حاجیلی البته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این وضعیت را تکذیب کرده است.

ماهرخ عباسپور: ماجرا از پنج روز پیش آغاز شد، زمانی که خبری مبنی بر ممنوع‌الفعالیتی پنج خواننده در فضای مجازی دست به دست شد و منبع خبر هم بهمن بابازاده، خبرنگار موسیقی بود که اعلام کرد جلسه بررسی ممنوع الفعالیتی خواننده‌های پاپ آغاز شده و محمد الهیاری، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز به همراه پنج عضو دیگرِ کمیته پیگیری وضعیت چهره‌ها، در جلسه حاضر شده‌ بودند.

آن پنج خواننده چه کسانی بودند؟ رضا صادقی، محسن یگانه، امیر مقاره، بابک جهانبخش و امید حاجیلی از خوانندگان شناخته‌شده‌ای بودند که از سوی کمیته پیگیری وضعیت چهره‌ها صورت گرفته است.

«خواهش وزیر ارشاد برای شروع کنسرت ها»، اصلی‌ترین دلیلی بود که باعث شد این خواننده‌ها بروی صحنه بیایند و به نظر می‌رسد پس از روتین شدن روند برگزاری اجراهای زنده در ایران و برگزاری بیش از ۴۰۰ سانس کنسرت در کل کشور، پرونده این خواننده‌ها بار دیگر درگیر بازنگری و ایجاد برخی ممنوعیت‌ها شده است.

با انتشار این خبر و دست به دست شدن آن در فضای مجازی، رضا صادقی، خواننده پاپ، نیز ضمن بازنشر این خبر در کانال تلگرامی خود نوشت: «خدا نکنه دنیا بدونه پشتت خالیه، بدونه همه اونایی که پشتشون بودی، پشتت رو خالی کردن، ولی من خدا بغلم کرده، همین از سرم هم زیاده.»

پیرو همین ماجرا، خبرگزاری ایسنا در تماسی با رضا صادقی داشت از او درباره‌ ممنوع‌الفعالیتی‌اش سوال پرسید و صادقی در رابطه با این ماجرا گفت: «تقریبا دو یا سه هفته پیش به من اعلام شد که دیگر اجازه فعالیت ندارم. ولی نکته جالب ماجرا اینجاست که خبر ممنوعیت کار از سمت وزارت فرهنگ اعلام یا اعمال نشده است، بلکه یک کمیته به نام «پیگیری وضعیت چهره‌ها» که درباره آن اطلاعی ندارم به شرکت «لیما» و مدیر برنامه من آقای میلاد ماهان‌راد، این خبر را اعلام کرد.»

این هنرمند همچنین در پاسخ به این سوال که به نظر او آیا ممنوعیت کاری هنرمندان در عصر تکنولوژی کارآمد است؟ پاسخ داد: «اصولا واژه‌ای به اسم «ممنوعیت» در شأن هنر نیست. حال وقتی یک‌باره به هنرمندی که بیش از دو دهه با پذیرش کلیه کمبودها و سلیقه‌های عجیب باز هم به فعالیت خود ادامه داده اعلام می‌شود که ممنوع‌الفعالیت شده و برای کنسرت اعلام‌شده و مجوزدار سمنان، سایت بلیت فروشی او بسته می‌شود، دیگر چه باوری برای تولید هنر در او باقی می‌ماند؟»

سقوطی که اوج گرفت

این ماجرا در حال آرام شدن در فضای مجازی بود و اهالی رسانه بیشتر به دنبال یک تاییدیه یا تکذیبیه از جانب مسئولان بودند که صبح چهارشنبه (۳ خرداد)، محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به اخبار ممنوع الکاری برخی خواننده های پاپ، گفت: «نمی‌دانم، باید شبکه رسانه‌ای ما بررسی کند. چطور امکان دارد که تصمیمی گرفته نشده، رسانه‌ای شود؟ این‌ها مقررات خاصی دارد و در داخل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ترتیبات روشنی وجود دارد. بررسی می‌شود. مشکلی باشد به افراد اعلام می‌شود. در این زمینه چیز مخفی نداریم. این قابل قبول نیست که قبل از تصمیم‌گیری شایعه‌سازی و جوسازی رسانه‌ای انجام می‌شود. افراد با انگیزه‌های مختلف نباید ایجاد اختلاف کنند.»

او در بخشی از صحبت‌هایش هم گفت: «فرهنگ، هنر و رسانه قوانین روشنی دارد و مثل هر صنفی ممکن است شخصی تخلفی مرتکب شده باشد؛ اگر کسی مرتکب تخلفی شده باشد، به خود او اعلام می‌شود. من از اساس این نوع خبرسازی‌ها را رد می‌کنم. فرهنگ‌دوستان و هنرمندان موارد را از طریق اعلام رسمی وزارتخانه و نهادهای متولی در این حوزه دنبال کنند.»

اسماعیلی با بیان اینکه گویا عده‌ای نان‌شان در ایجاد التهاب است، گفت: «آقای اللهیاری، رییس دفتر موسیقی و آقای سالاری معاون هنری است؛ هر موردی که لازم باشد، اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد. خیلی از خوانندگان اعلامیه دادند که چنین چیزی نیست این نشان‌دهنده این است که یک فضای منطقی حاکم است. گویا عده‌ای ناراحت هستند از اینکه فضای فرهنگی هنری کشور به‌خوبی فعالیت‌هایش انجام می‌شود.»

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.