آذر 12, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

عید قربان به روایت تابلویی از فرشچیان

1 min read

محمود فرشچیان از هنرمندان باسابقه کشورمان که به لحاظ ترکیب کردن نگاه مذهبی و هنری و در نتیجه خلق آثاری ارزشمند با مضامین معنوی، همواره مورد توجه بوده است. این هنرمند که دهه ۹۰ از زندگی‌اش را پشت سر می‌گذارد و نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر را در کارنامه دارد، در اثری نسبت به عید قربان ادای دین کرده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، فرشچیان، در خانواده‌ای مذهبی بزرگ شده و اندیشه او هم مبتنی بر مذهب شکل گرفته است. این فضای فکری، فرشچیان را به صرف دقت بیشتر به لحاظ طراحی، ترکیب‌بندی رنگ و فرم در چنین آثاری که علاقمندی شخصی‌اش را هم به همراه دارد، سوق می‌دهد.

جلیل جوکار، هنرمند نگارگر در توصیف این آثار محمود فرشچیان به یکی از روزنامه‌ها گفته است: «ایشان بر سازنده کمپوزیسیونی دوار و منسجم هستند. نوعی از تعالی و نوعی از حرکت از کثرت به وحدت را می‌بینیم. این ویژگی در همه آثار دینی ایشان متجلی است. در تابلوی «آزمون بزرگ» هم با همین فضا مواجه هستیم.»

همان طور که گفته شد، «آزمون بزرگ» نام یکی از آثار فرشچیان است که به رسم سبک همیشگی او، با نگاهی ترکیب شده از هنر و مذهب، یادآور واقعه‌ای مهمی در تاریخ مسلمانان ـ عید سعید قربان ـ است.

اگر با دقت به تابلویی که در پایین‌تر تصویر آن را مشاهده می‌کنید، توجه کنید، روایت محمود فرشچیان از داستان ابراهیم نبی و آزمون بزرگ او در محضر خداوند را نظاره خواهید کرد. حضرت ابراهیم (ع) را به هنگام اجرای فرمان الهی و حضرت اسماعیل را نیز در حالتی که دستان و چشمانش بسته شده، می بینید. در سمت و سوی دیگر تابلو، فرشتگان الهی به چشم می‌خورند که به صورتی عینی به تصویر کشیده شده‌اند و با ابلاغ پیام الهی به حضرت ابراهیم، از او می خواهند که دست از قربانی کردن پسرش بکشد.

ملایم بودن این رنگ‌ها و غالب بودن رنگ‌های سفید (مظهر پاکی) و سبز و آبی نماد آرامش و مذهب، گویی باز هم نگاه معنوی فرشچیان در خلق تابلوهای نقاشی را به ما یادآوری می‌کند.

منبع: ایسنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.