آذر 9, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

تصاویر میوه‌هایی که گران شدند!

1 min read

اغلب دوست‌داران هنر، «پل گوگن» را بیش‌تر برای خلق نقاشی‌های منظره می‌شناسند، اما دوران فعالیت «گوگن» به عنوان نقاش فقط به این مجموعه نقاشی‌ها محدود نمی‌شود. در این گزارش با برخی از میوه‌ای‌ترین نقاشی‌های «گوگن» آشنا می‌شوید که هر کدام از این شاهکارهای هنری در حال حاضر قیمت هایی باورنکردنی دارند!

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، «پل گوگن» (۱۹۰۳-۱۸۴۸) یک هنرمند فرانسوی پست امپرسیونیست بود. اغلب آثار این هنرمند با جنبش‌های هنری نمادگری و ترکیب‌گری آمیخته‌اند و حس آثار جنبش بدوی‌گرایی را منتقل می‌کنند. او از رنگ‌های درخشان و عادی و خطوط واضح و مشخص برای به تصویر کشیدن اجسام استفاده می‌کرد. «گوگن» دوست «وینسنت ون‌گوگ» بود و این دو منبع الهام یکدیگر هنگام خلق تابلوهای نقاشی در جنوب فرانسه بودند.

خودنگاره «پل گوگن»‌
این هنرمند تا پایان عمرش در «تاهیتی» زندگی کرد و در همان مکان بود که مهم‌ترین و جنجال‌برانگیزترین مجموعه آثارش را خلق کرد. او تا پیش از مرگش هنرمند ناشناخته‌ای باقی ماند،‌ اما پس از مرگش به لطف دو نمایشگاهی که به افتخارش ترتیب داده شد، به شهرت رسید. «گوگن»‌ پس از مرگ بر آثار هنرمندان دیگری از جمله «پابلو پیکاسو»‌ و «آنری ماتیس» تاثیر گذاشت.

«شارل لاوال» نقاش ترکیب‌گر و هنرمند مشهور مکتب «پون آوان»‌ بود. «لاوال» در این نقاشی به دقت و از نزیک اشیائی که روی میز قرار داده شده‌اند را نگاه می‌کند. عجیب‌ترین شی روی این میز گلدان سرامیکی است که توسط خود «گوگن» خلق شده و بخش‌هایی از آن پشت میوه‌ها پنهان شده است. پرتره «لاوال» نیز عجیب است؛ چراکه «گوگن»‌ بخش‌هایی از صورت او را از زاویه غیرعادی حذف کرده است. میوه‌ها نیز به نحوی به تصویر کشیده شده‌اند که هنر و روش «پل سزان» را یادآوری می‌کنند.

«گوگن»‌ برای خلق این نقاشی از کتاب‌های کودک و چاپ‌های ژاپنی که در آن زمان محبوب بودند الهام گرفته است. «گوگن»‌ این نقاشی را به سه بخش مجزا و قابل تفکیک تقسیم کرده است: سگ‌ها، جام‌ها و میوه‌ها. هر سه این گروه‌ها از سه جزء تشکیل شده‌اند.

یک گلابی، یک مجسمه و چند سیب! «گوگن» برای این نقاشی طبیعت بی‌جان از ترکیب رنگ سرزنده‌ای استفاده کرده است. تناژهای فیروزه‌ای، سبز و نارنجی در کنار همدیگر یک تصویر تابستانی را ایجاد کرده‌اند. بشقاب سفید میوه‌ها را بیشتر در مرکز توجه قرار داده است.

در نقاشی «طبیعت بی‌جان با پرتقال‌های تاهیتی»‌ ظرفی که پرتقال‌ها در آن روی هم قرار داده شده‌اند در مرکز نقاشی به تصویر کشیده شده است. اگر به جزئیات دقت کنیم دو برگ که در گوشه بشقاب به تصویر کشیده شده‌اند توجه را جلب می‌کند. در این نقاشی سه میوه کوچک قرمز نیز وجود دارد. طرح‌هایی که روی میز وجود دارد به نظر می‌رسد حکاکی روی چوب باشند.

«پل سزان» نقاش فرانسوی یکی از بزرگترین منبع‌های الهام «گوگن» بود،‌ پس جای تعجب ندارد که یکی از ارزشمندترین آثار او «طبیعت بی‌جان با قوری و میوه»‌ یک نقاشی طبیعت بی‌جان بود.

او در این نقاشی یکی از آثار هنرمند محبوبش را با ایجاد تغییراتی بازآفرینی کرده است. در این نقاشی «گوگن»، انبه جای سیب‌ نقاشی «سزان» را گرفته‌ و برای پس زمینه نیز از یک پارچه دیوارکوب سبک تاهیتی استفاده شده است. متاسفانه «گوگن» در همان سالی که این نقاشی را خلق کرد به دلیل مسائل مالی ناچار به فروش آن شد.

منبع:ایسنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.