آذر 7, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

گالری آرتیبیشن از روز جمعه ۱۹ آذر ۱۴۰۰ میزبان مجموعه‌ای از آثار اردشیر محصص؛ طراح و کاریکاتوریست، خواهد بود که به سال ۱۳۸۷ در نیویورک درگذشت.

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، این مجموعه‌ آثار شامل تعدادی از آثار کمتر دیده شده‌ اردشیر محصص خواهد بود که نیکزاد نجومی، هنرمند ایرانی ساکن آمریکا و از دوستان نزدیک محصص در نیویورک، اصالت این آثار را تأیید کرده است.

اردشیر محصص، متولد سال ۱۳۱۷ در لاهیجان است. او در رشته‌ی حقوق در دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و از همان زمان به عنوان طراح با نشریات مختلفی نظیر توفیق و … هم‌کاری کرد. پیش از انقلاب چند کتاب از مجموعه طراحی‌های‌اش منتشر شده بود. محصص در سال ۱۳۵۶ ایران را برای همیشه به مقصد آمریکا ترک کرد و در شهر نیویورک ساکن شد. این هنرمند در سال‌های پایانی عمر با بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد و در نهایت در سن هفتاد سالگی در ۱۸ مهر سال ۱۳۸۷ در نیوریورک درگذشت.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «در دوره‌ای که هنرمندان ایرانی دربند زیبایی‌شناسی آثار مدرنیسم بودند او از زیبایی‌شناسی جدا شد و به طراحی برای بیان شخصی پرداخت، اتفاقی که هم‌اکنون نیز امری معاصر شناخته می‌شود.

به این اعتبار او را باید بی‌لکنت ترین راوی زمانه معاصر دانست.

احمد شاملو در تفسیر آنچه اردشیر محصص سعی در بیان آن داشت، روزگاری نوشت: «اگر بخواهیم بپذیریم که کاریکاتورها بیانی اغراق‌آمیز از واقعیت‌اند، آن‌گاه طرح‌های اردشیر کاریکاتور نیست. حداقل برای ما، اطرافیان و کسانی که با درد و رنج چهره‌های کارهایش آشناییم. اردشیر علاوه بر یک هنرمند با استعداد و توانا، واقع‌گرایی تیزبین باقی می‌ماند. او صورتگر و تصویرساز واقعیت پیرامونش است.» واقعیتی که هنوز هم پابرجاست، نفس می‌کشد و اعتبار دارد.»

منبع: هنر های تجسمی

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.