آذر 12, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

نقاشی برای آرامش/خانواده ها باید اتیسم را بپذیرند

1 min read

اصفهان – اولین نمایشگاه انفرادی نقاشی یزدان مرعشی‌پور، هنرمند طیف آسپرگر افتتاح شد، نمایشگاهی که به هنرمندش آرامش را هدیه داده است.

پایگاه خبری اقتصاد هنر، گروه استان‌ها: این روزها اتیسم در دنیا دیگر مسئله منحصربه‌فرد و پیچیده‌ای نیست، بلکه یک اختلال است که بسیاری از جوامع وجود آن را فهمیدند و افراد درگیر با آن را نیز درک کردند. در این روزها دیگر افراد مبتلا به این اختلال دنبال راهی برای ارتباط و ورود به جامعه می‌گردند تا بتوانند برای جامعه خود مفید باشند و فرصت ظهور پیدا کنند. فرصتی که جوامع معمولاً سخت در اختیار این افراد قرار می‌دهند، اما هیچ سد آهنی و غیر قابل شکستنی برای این افراد وجود ندارد.

یزدان مرعشی‌پور یکی از افراد مبتلا به طیف آسپرگر است که توانسته راه خود را در هنر بیابد. او که متولد سال ۱۳۷۸ است، با رقص قلم بر روی کاغذ توانسته استعداد خود را نشان دهد و این روزها موفق به برگزاری اولین نمایشگاه نقاشی انفرادی خود نیز شده است.

این هنرمند می‌گوید: در دوران کودکانی یک طرح صاف را نمی‌توانستم بکشم و هیچ علاقه‌ای به نقاشی نداشتم، اما ناگهان جرقه‌ای در ذهن من زده شد و به طراحی علاقه‌مند شدم. در این راه با کمک مربی‌ام توانستم طرح‌های مختلفی را بکشم. طراحی برای من حس آرامش دارد، در زمانی که نقاشی می‌کنم آنقدر در آن غرق می‌شوم که حتی اگر کسی من را صدا کند نیز نخواهم شنید. نقاشی به من آرامش داد و از استرس رها کرد، از طرفی احساس بیکاری نیز ندارم و حس می‌کنم که کار مفیدی را انجام می‌دهم.

مرعشی‌پور با اشاره به نمایشگاه آثار خود، ادامه می‌دهد: در این نمایشگاه نزدیک ۳۰ اثر وجود دارد که در موضوعات اصلی آن حیوانات و طبیعت است. نقاشی‌ها بیشتر از تخیل و حس خودم نشأت می‌گیرد، به همین دلیل از حیوانات در کار خود زیاد استفاده می‌کنم؛ حیوانات به من آرامش خاصی می‌دهند. همچنین از طبیعت نیز در خلق آثار الهام بسیاری گرفتم. از طرفی سعی می‌کنم در کارهایم از رنگ‌های شاد استفاده کنم و از طیف رنگ‌های آبی، قرمز و زرد بیش از هر رنگ دیگری استفاده کرده‌ام.

منبع :خبرگزاری مهر

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.