آذر 8, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

«پشته‌های گندم» ونگوگ ۳۶ میلیون دلار چکش خورد و رکورد زد

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز نقاشی امپرسیونیستی استاد هلندی که گمان می‌رفت با رقمی بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار فروخته شود، در پایان حدود ۳۵ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار چکش خورد تا گران‌ترین تابلو روی کاغذ ونگوگ لقب بگیرد. رکورد پیشین کارنامه این نقاش نامدار در بخش نقاشی روی چیزی جز بوم سال ۱۹۹۷ با رقم تقریبی ۱۵ میلیون دلار ثبت شده بود.

ونگوگ تابلو «پشته‌های گندم» را تابستان ۱۸۸۸ در آرله فرانسه با گواش، قلم و جوهر خلق کرده بود؛ خلاف بیشتر نقاشی‌هایش که رنگ روغن روی بوم بود. این تابلو در دوران جنگ جهانی دوم دست نازی‌ها افتاد و سپس سر از آمریکا درآورد. «پشته‌های گندم» که در ۱۱۶ سال گذشته به نمایش درنیامده بود، پیش از چکش خوردن در کریستیز نیویورک به تماشا گذاشته شد و هنردوستان را سیراب کرد.

در حراجی گنجینه کاکس: داستان امپرسیونیسم که روز ۱۱ نوامبر در حراج‌خانه کریستیز نیویورک برگزار شد، دو نقاشی دیگر از ونسان ونگوگ هم فروش رفت؛ «کلبه‌های چوبی بین درختان زیتون و سرو» که اکتبر ۱۸۸۹ در سن-رمی کشیده شده، بیش از ۷۱ میلیون دلار چکش خورد و «مرد جوان با گل آبی» (ژوئن ۱۸۹۰) با رقم ۴۷ میلیون دلار فروخته شد.

منبع : هنرآنلاین

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.