آذر 12, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

استرداد دو مجسمه مسروقه به ایتالیا پس از ۳۲ سال

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز ، یک مجموعه‌دار انگلیسی مجسمه دو فرشته بالدار قرن هفدهمی را که دو دهه پیش از یک عتیقه فروشی خریده بود به پلیس هنر ایتالیا بازگرداند.

دایره هنر کاربینیری ایتالیا می‌گوید این مجموعه‌دار که نامش فاش نشده در صدد فروش این دو فرشته مرمر در یک مغازه عتیقه فروشی در آوینیون فرانسه بود و قصد داشت پس از آن فرانسه را به مقصد پرتغال ترک کند تا این که پلیس هنر فرانسه این دو مجسمه را به عنوان کالای مسروقه شناسایی کرد.

به گفته پلیس ایتالیا مجسمه این دو فرشته روز ۱۳ دسامبر سال ۱۹۸۹ از کلیسای سن سباستین در شهر گواردیا سن فراموندی واقع در شمال شرق ناپل دزدیده شد. ظاهرا مجموعه دار انگلیسی صاحب این آثار از دزدی بودن آنها اطلاعی نداشته و بدون هیچ مقاومتی پیشنهاد بازگرداندن آنها را داده است.

این دو مجسمه عتیقه روز گذشته (سه شنبه، ۲۷ مهر) طی مراسمی در سفارت فرانسه به ایتالیا بازگردانده شدند.

کاربینیری ایتالیا در بیانیه‌ای اذعان کرد پس از آن که زمین‌لرزه ۱۹۸۰ ایرپینیا بخش عظیمی از جنوب ایتالیا را با خاک یکسان کرد، کلیساهای این منطقه مورد دستبردهای متعدد قرار گرفتند. به تازگی دو مجسمه مرمر مشابه که در فهرست کالاهای مسروقه ایتالیا بودند در یک عتیقه فروشی در میلان کشف و به کلیسای مربوطه در گواردیا سن فراموندی بازگردانده شدند.

منبع : ایرنا 

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.