آذر 12, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

کشف اتفاقی یک تابلو از پرتره فردریک شوپن با ۱۷۰ سال قدمت

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز پرتره موسیقیدان و پیانونواز برجسته قرن نوزدهمی لهستان که در یک بازار خرید و فروش اجناس کهنه و دست‌دوم دست به دست شده بود، سه دهه روی دیوارهای یک خانه آویزان بود. تا اینکه یک کارشناس آثار هنری دریافت این نقاشی چهره شوپن اثری تاریخی مربوط به بیش از ۱۵۰ سال پیش است.

خبر مربوط به این نقاشی ارزشمند ۱۷۰ ساله در روزهای اخیر همزمان با آغاز هجدهمین دوره رقابت آهنگسازی فردریک شوپن در ورشو، پایتخت لهستان دوباره به رسانه‌ها کشیده شد. این رقابت بین‌المللی برای شناسایی برترین استعدادهای نوازندگی و آعنگسازی با پیانو برگزار می‌شود و تا ۲۳ اکتبر ادامه می‌یابد. پس از آشکار شدن ارزش تاریخی پرتره شوپن، مالکان تابلو برنامه‌هایی متفاوت برای آن دارند و شاید بخواهند پرتره را به نمایش عمومی هم بگذارند.

نقاشی چهره فردریک شوپن در اندازه‌های ۲۹.۵ تا ۲۳.۳ سانتیمتر خلق شده و از آنجا که فقط نام کوچک آلفرد را کنار آن نوشته‌اند، کارشناسان هنوز نتوانسته‌اند هویت اصلی نقاش را پیدا کنند. قدمت تابلو به میانه‌های قرن ۱۹ بازمی‌گردد و از آنجا که نقاشی به دلیل نگهداری نامناسب پوسته‌پوسته شده بود، کارشناسان آن را بازسازی و بهسازی کردند و حالا می‌توان ارزش تابلو را بیشتر و بهتر دریافت.

فردریک شوپن در ۱۸۱۰ در دهکده‌ای نزدیک ورشو از مادری لهستانی و پدری فرانسوی به دنیا آمد. در ۱۹ سالگی برای آموختن حرفه‌ای موسیقی ابتدا به وین در اتریش و سپس به پاریس رفت و آنجا اقامت کرد، کنسرت داد و به آموزش پیانو پرداخت. شوپن در ۱۷ اکتبر ۱۸۴۹ در پایتخت فرانسه از دنیا رفت و در گورستان پرلاشز به خاک سپرده شد.

پرتره موسیقیدان نامدار لهستانی اوایل دهه ۱۹۹۰ در یک بازارچه محلی در لوبلین فروخته شد و خانواده‌ای که آن را خریده بود، در یک بحران مالی تصمیم گرفت ارزش و قدمت تابلو را مشخص کند. وقتی آشکار شد این نقاشی حدود ۱۷۰ سال در سخت‌ترین دوران تاریخ دوام آورده، مالکان از فکر فروختن تابلو بیرون آمدند و می‌خواهند آن را نگه دارند.

منبع : هنرآنلاین

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.