آذر 12, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

افتتاح نمایشگاه گروهی پوستر به یاد «سرژ آواکیان»

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز، نمایشگاه گروهی پوستر «ساده رنگی» به مناسبت اولین سالگرد درگذشت سرژ آواکیان، هنرمند و استاد پیشکسوت رشته گرافیک و همچنین ادای احترام و پاسداشت پنجاه سال فعالیت حرفه‌ای و تدریس گرافیک این هنرمند و تربیت شاگردان بی‌شمار، برگزار شده است.

‎فاطمه کرکه‌آبادی رییس هیات مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در ابتدای مراسم ضمن خیرمقدم به حاضران گفت: سرژ آواکیان از طراحان گرافیک پیشکسوت ایرانی – ارمنی و از اولین استادان این حرفه و برای سال ها رئیس گروه گرافیک در دانشگاه هنر تهران بوده است و در زمینه ایجاد حوزه های تخصصی جدید در رشته گرافیک دانشگاهی و تربیت نسلی جدید از طراحان گرافیک نقش موثر و پایداری داشته است.

‎وی بیان کرد: خوشحالم که هیات مدیره دوره هشتم انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در برپایی این نمایشگاه که ایده آن را ساناز آرین‌فر دبیر نمایشگاه مطرح کرده بود، پیش‌قدم شد، چرا که اگرچه سرژ آواکیان معلم تک تک ما نبود، اما تاثیرات یافته‌ها و آموزش او را می‌توان به وضوح در گرافیک امروز ایران و در جامعه مشاهده کرد.

کرکه آبادی همچنین از همراهی همیشگی سازمان زیبا سازی تهران در کنار موزه گرافیک و حامیان انجمن از جمله مجتمع چاپ دیجیتال کوفا، انجمن دانشگاهیان ارامنه ایران، روزنامه آلیک، باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات، آرا شاوردیان و استودیو فا (مهدی فاتحی) تشکر کرد.

‎نورایر آرامیانس رییس شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران نیز در سخنانی گفت: استاد سرژ در جامعه ما حضوری فعال داشت و از افتخارات جامعه ارامنه به حساب می‌آید. خوشحال هستیم که نمایشگاهی از آثار و با یاد او برگزار شده است و از انجمن صنفی طراحان گرافیک نیز بابت اینکه زحمات استاد را ارج نهادند، تشکر می‌کنم.

‎آرا شاوردیان نماینده مسیحیان ارمنی تهران و شمال ایران در مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان سخنران بعدی بیان کرد: ارامنه از دیرباز در عرصه‌های هنری، فرهنگی، اجتماعی و علمی از اولین‌ها بودند و سرژ نیز از چنین افرادی بود و یاد و خاطره او در اذهان باقی است و از انجمن صنفی طراحان گرافیک نیز برای اینکه در به خاطر ماندن یاد و خاطره این هنرمند کوشید، تشکر می‌کنم.

ساناز آرین‌فر دبیر نمایشگاه «ساده رنگی» نیز در توضیح ایده برگزاری نمایشگاه بیان کرد: ایده برگزاری این نمایشگاه را اوایل سال با انجمن صنفی طراحان گرافیک مطرح کردم و چون سرژ، از اعضای قدیمی انجمن بود با استقبال خوبی از سوی هیات مدیره انجمن مواجه شدم. پس از آن قرار شد جمعی از همکاران و شاگردان استاد سرژ، آثارشان را برای یادبود او خلق کنند تا آنها را در کنار برخی آثار دیده‌نشده خودش به نمایش بگذاریم.

‎وی درباره بخش‌های نمایشگاه نیز گفت: در این نمایشگاه آثار هنرمندانی به نمایش درآمده است که به یاد سرژ و در اولین سالگرد درگذشتش آثاری را خلق کرده اند. همچنین در بخشی از نمایشگاه تعدادی از آرت‌ورک‌ها و برخی از اتودهای طراحی لوگوهای معروف وی که تا به حال دیده نشده، برای اولین بار نمایش داده شده اند. برخی از ابزار و لوازم کار استاد نیز در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده اند، همچنین پوسترهای سیلک و افست طراحی‌شده توسط استاد نیز در نمایشگاه بوده و البته پوسترهای سیلک ایشان، بخشی از پوسترهایی هستند که برای اولین بار در ایران با تکنیک چاپ سیلک چاپ شده اند.

‎آرین‌فر همچنین عنوان کرد: این نمایشگاه به مناسبت اولین سالگرد درگذشت سرژ آواکیان، هنرمند و استاد پیشکسوت رشته گرافیک و همچنین ادای احترام و پاسداشت پنجاه سال فعالیت حرفه‌ای و تدریس گرافیک این هنرمند و تربیت شاگردان بی‌شمار، برگزار شده است. از آشناترین کارهای استاد آواکیان می‌توان به مجموعه طراحی‌ها و کارهای تبلیغاتی وی برای شرکت مینو (از جمله طراحی لوگو و بسته پفک نمکی و آدامس شیک) اشاره کرد.

‎در ادامه مراسم، نمایشگاه «ساده‌ رنگی» به صورت رسمی افتتاح شد.

این نمایشگاه و مراسم افتتاحیه آن که به دلیل محدودیت‌های کرونایی به صورت آنلاین (لایو در صفحه اینستاگرام انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران) و تنها با حضور تعداد محدودی از میهمانان افتتاح شد، شامل پوسترهایی از طراحان گرافیک ایران به یاد و احترام سرژ آواکیان طراح گرافیک پیشکسوت ایرانی-ارمنی در اولین سالگرد درگذشت اوست.

‎ نمایشگاه به مدت ۲ هفته یعنی تا ۲۱ مهر ماه در موزه گرافیک ایران برپا است و بازدید کنندگان می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از آن بازدید ‌کنند.

موزه گرافیک ایران در بزرگراه باقری، بلوار استقلال، خیابان شهیدان قزوینی شمالی (توحید شمالی)، پارک پلیس، عمارت ارباب هرمز قرار دارد و یکشنبه تا پنج شنبه، ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر میزبان مراجعان است.

منبع : ایرنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.