آذر 10, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

تلپورت؛ اشتراکات یک نقاش ایرانی در سفری انتزاعی

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز؛ «تلپورت» عنوان نمایشگاه نقاشی زهره صمدبین است که عصر روز جمعه ۱۵ مرداد ماه در گالری سرزمین هنر افتتاح شد. نقاشی انتزاعی؛ هنری در ظاهر ساده است، اما پیچیدگی های خاص خودش را دارد و به قول آیدین آغداشلو در نقاشی آبستره با حذف تدریجی «فیگور» روبرو هستیم.
انتظار می رفت هنر انتزاعی عرصه بسیار گسترده و آزادی را برای خلق هنر خالص و ناب برای هنرمند فراهم کند، اما با گذشت چند دهه، محدوده های تکراری هنر آبستره هم آرام آرام مشخص تر و به دنبال آن، ایجاد افق های تازه در آن دشوارتر شد، از این رو فعالیت کردن در این عرصه به ظاهر ساده بسیار دشوار است.
و در ایران نیز در ۷۰ سال اخیر؛ هنر انتزاعی با اقبال بسیار خوبی از سوی هنرمندان مدرنیست روبرو شد و اتفاقا نمونه های بسیار خوبی از این آثار به موزه ها و نمایشگاه های معتبر جهان راه یافته است.
در نمایشگاه «تلپورت» که دومین نمایشگاه زهره صمدبین به شمار می رود؛ صمدبین ۵۰ نقاشی آبستره را که در دوسال اخیر خلق کرده است به نمایش گذاشته است. نقاشی های صمدبین در نگاه نخست بسیار چشم نواز هستند و مخاطب را با همان نگاه نخست به سفری اعجاب انگیز فرا می خوانند، سفری که در آن همه چیز روبه پویایی و حرکت به سوی زیبایی است.

صمدبین درباره وجه تسمیه عنوان نمایشگاهش «تلپورت» گفت: تلپورت به معنای انتقال از یک نقطه به نقطه دیگر بدون طی مسافت فیزیکی است و دانشمندان امیدوارند که در آینده نزدیک بشر به چنین تکنولوژی دست یابد.
این هنرمند نقاش که سال هاست سابقه تدریس در مدارس آموزش و پرورش و دانشگاه را در کارنامه کاری خود دارد؛ معتقد است، هنرمندان بسیاری هستند که با آثارشان سویه ای دیگر از جهان را با مخاطبانشان در میان می گذارند، اما به قول محمد ابراهیم جعفری وظیفه هنرمند است که پله دیگری برای به اوج رسیدن به پله های جهان اضافه کند و برای من نقاشی انتزاعی چنین کارکرد و کاربردی دارد.
او درباره گرایشش به نقاشی انتزاعی گفت: من به جز استادانم در دانشگاه، هیچ وقت در کلاس استادی شرکت نکردم وتا سال دوم دانشگاه رئال کار می کردم. تابلویی از یک مبل کشیده بودم که آن قدر دقیق بود که استادم به من گفت این نقاشی به درد این می خورد که در یک مبل فروشی نصب شود، حرف او مرا درگیر خود کرد و از آن پس تصمیم گرفتم که از نقاشی رئال فاصله بگیرم و انتزاعی نقاشی کنم.
او درادامه سخنانش گفت؛ قریب به ۲۵ سال است که نقاشی انتزاعی می کنم و فکر می کنم و معتقدم نقاشی انتزاعی بهترین شیوه برای بیان هنری جهان و پیرامونم است و تاکنون آثارم به نمایشگاه گروهی متعددی راه پیدا کرده اند.

آیدین آغداشلو درباره نقاشی های صمدبین گفت: نقاشی های زهره صمد بین، در حوزه هنر گسترده و جهانی آبستره، به بیان شخصی و خاصی دست پیدا کرده که با در نظر گرفتن دشواری های یافتن لحنی متفاوت در مجموعه ای چنین انباشته در این هنر، جایگاه ویژه ای را می یابد.
او افزود: نیرومندی شکل مکرر و رایج این آثار که در آن ها گوی ها و دوایری قدرتمند مخاطب را هدف می گیرند از مشخصه های خاص این مجموعه و دستاورد تجربه ای خلاقه و خالص اند که جای امید عمده ای را در امکان گسترش هر چه بیشتر بعدی این مجموعه به وجود می آورند.
نمایشگاه آثار زهره صمدبین با عنوان «تلپورت» تا ۲۰ مرداد در گالری سرزمین هنر به نشانی اوین، ابتدای سربالایی کچویی، کوچه صفا، پلاک ۴ برپاست.

منبع : ایرنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.