آذر 8, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

از میدان فردوسی تهران به پاریس بروید!

1 min read

نمایشگاه «ویدیو به تفصیل» که حاصل همکاری دوساله میان موزه هنر مدرن پاریس و بنیاد پژمان است، با نمایش ویدیوآرت‌هایی منتخب از هنرمندان شناس دنیا، این روزها بازدیدکنندگان را برای لحظاتی از تهران آلوده به کرونا جدا کرده و به جزایر عجیب ژاپن و صخره های زیرآب یوناگونی و همچنین بالای دماغه ای در جزیره کورسیکای فرانسه می برد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز ، خیابان تقوی در محله قدیمی فردوسی در تهران، حدود ۵۰ سال است که در کوچه‌ای به اسم بهداشت، کارخانه‌ای قدیمی را در دل خود جای داده است. بنای این کارخانه تولید نوشیدنی، مدت هاست که برای اهداف فرهنگی احیا و بازسازی شده و به عنوان گالری هم شناخته می شود. بنیاد پژمان کارخانه آرگو، این روزها با همکاری موزه هنرهای مدرن پاریس، به نمایش آثار هنری در حوزه ویدیو آرت پرداخته است.

ویدیو آرت یا همان هنر ویدیویی شامل داده‌های صوتی و تصویری است که بازخورد اطلاعات در آن بسیار گوناگون است. آنچه در گزارش حاضر آمده است، شرح حالی از بازدید خبرنگار ایسنا از این نمایشگاه و آثار نمایش داده شده در آن است که در ادامه به همراه ویدیوهایی که از فضای نمایشگاه گرفته شده، قابل مطالعه است.

در بدو ورود به این نمایشگاه باید بلیط تهیه کنید. تهیه بلیط برای افرادی که دانشجو هستند، با تخفیف نیز ممکن است. پس از تهیه بلیط، در هر طبقه برای هر اثر یک راهنما در نظر گرفته شده است که درباره هر ویدیو اطلاعات کافی‌ در اختیار بازدیدکننده قرار می‌دهد.

محدوده‌ی یوناگونی

طبقه اول این نمایشگاه به نمایش محدوده‌ی یوناگونی، اثری ساخته‌ی آنجلیکا مارکول اختصاص یافته است. یوناگونی شهری است در نزدیکی تایوان و متعلق به ژاپن که به دلیل وجود صخره‌های غرق شده‌ای که در نزدیکی سواحل این شهر به چشم می‌خورند، از شهرت بالایی برخوردار است. عده‌ای اعتقاد دارند که این ساختار صخره‌ای به نظر بقایای یک تمدن باستانی است. در حالی که عده دیگری با رد این فرضیه ادعا دارند که این صخره‌ها زوایای طبیعی هستند.
راز آلود بودن این مکان آنجلیکا مارکول را به سمت ساخت محدوده‌ی یوناگونی تشویق کرد. به گفته راهنمای این نمایشگاه، قدمت پنج هزار ساله این مکان در کنار رازآلود بودن آن، باعث شده است تا هنرمند با دوربین خود و در زیر آب، این مکان را مورد مطالعه قرار دهد؛ «در این اثر از افکت هایی استفاده شده است که رازآلود بودن و حس مبهم را بیشتر تداعی می‌کند.»
«محدوده‌ی یوناگونی»، ساخته شده توسط آنجلیکا مارکول در سال ۲۰۱۶ است و مدت زمان آن ۲۰ دقیقه است.

 

منبع : ایسنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.