آذر 18, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

موفقیت عکاس ایرانی در مسابقه عکاسی استانبول ۲۰۲۱

1 min read

آرمین کرمی عکاس ایرانی موفق به کسب مقام اول دسته «مجموعه‌ عکس پرتره» در مسابقه عکاسی استانبول ۲۰۲۱ شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، آرمین کرمی عکاس ایرانی با مجموعه‌ای با عنوان Foreign Mirror موفق به کسب مقام اول دسته «مجموعه عکس پرتره» در مسابقه عکاسی استانبول ۲۰۲۱ شد.

کرمی که این مجموعه را در فروردین ۱۳۹۹ و اوایل شیوع کرونا و قرنطینه عمومی در تهران تهیه کرده است درباره‌ آن گفت: ۲۵ تا ۳۰ نفر را طی حدود یک ماه دوران قرنطینه عکاسی کردم. هر عکس داستان تقابل و تأثیر کرونا روی زندگی سوژه را به همراه دارد.

کرمی که در حال حاضر عکاس آژانس عکس خاورمیانه (Middle East Images) است، درباره‌ انگیزه‌ شروع چنین پروژه‌ای عنوان کرد: در زمانی که خیلی از عکاسان در ایران و جهان در پی اتفاقات عینی کرونا بودند، من سعی کردم ذهنی‌تر به این اتفاق نگاه کنم و مجموعه‌ای را در نظر بگیرم که در آن آدم‌ها را جدا از محیط زندگی و اطرافیان در انزوای اجباری و مقابل خودشان ببینیم، مثل یک آینه.

موفقیت عکاس ایرانی در مسابقه عکاسی استانبول ۲۰۲۱

کرمی در پایان در رابطه با نحوه‌ تهیه‌ این مجموعه توضیح داد: پذیرفتن این قضیه و اصولاً مطرح کردن آن در آن شرایط واقعاً کار مشکلی بود و خیلی ممنونم از دوستانی که با من همراهی کردند تا بتوانم وارد زندگی‌شان بشوم و از آنها عکاسی کنم. هر سوژه‌ این مجموعه داستان خود را از قرنطینه داشته است. به‌عنوان مثال، یک نفر از ایتالیا برای سفر کوتاهی به ایران آمده بود اما به علت بسته شدن مرز کشورها اینجا ماندگار و با مشکلاتی مواجه شده بود. یا در مورد دیگری، کرونا باعث شده بود که یکی از سوژه‌هایم در همین ایام با وجود شوک اولیه و وضعیت مبهم این اتفاق ازدواج کند.

جایزه بین‌المللی عکاسی استانبول که از سال ۲۰۱۵ هر سال از طرف آژانس خبری آنادولو ترکیه برگزار می‌شود، فرصتی را برای تجلیل از تلاش‌های فتوژورنالیست‌های جهان و توجه به آثار آنها فراهم کرده است. رقابت امسال در شش دسته‌ «تک‌عکس خبری»، «تک‌عکس ورزشی»، «مجموعه‌عکس (استوری) خبری»، «مجموعه‌ عکس (استوری) ورزشی»، «مجموعه‌ عکس (استوری) زندگی روزمره»، «مجموعه‌ عکس (استوری) پرتره» برگزار شد که در نهایت برگزیدگان هر دسته و یک عکس به‌عنوان «عکس سال» انتخاب شدند.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.