آذر 17, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

وزارت ارشاد به «سوپ خفاش» کم‌لطفی کرد

1 min read

سیروس همتی با اشاره به اینکه در شرایط کرونایی نمی‌توان هیچگونه برنامه‌ریزی داشت، یادآور شد برخی از هنرمندان تئاتر مجبور به فعالیت در کارهای آزاد شده‌اند؛ کارهایی که نه تئاتری است و نه هنری.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، سیروس همتی نمایشنامه‌نویس، بازیگر و کارگردان تئاتر درباره فعالیت‌های خود در ایام کرونایی و تعطیلی تئاتر، گفت: در حال حاضر در مجموعه نمایش خانگی «آهوی من مارال» به کارگردانی مهرداد غفارزاده مشغول به بازی هستم. تئاتر هم که به دلیل بالا رفتن آمار کرونایی تعطیل است و موقت باز و مجدداً بسته می‌شود و نمی‌توان برنامه‌ریزی برای آن داشت.

وی یادآور شد: ۲ سال قبل از شروع کرونا برای اجرای نمایش «تمساح» به تماشاخانه ایرانشهر درخواست اجرا ارائه دادم که نوبت اجرایی برای ما در نظر گرفته شد. در آستانه تولید «تمساح» بودیم که کرونا شروع شد. همچنان منتظریم تا شرایط بهبود پیدا کند و ما این اثر نمایشی را روی صحنه ببریم.

همتی با اشاره به اینکه در زمینه نگارش دو اثر را به سرانجام رسانده است، افزود: به همراه تقی همتی‌نیا دو داستان نوشته‌ایم که موضوع هر دو مادربزرگ است، به همین خاطر تصمیم گرفتیم عنوان کتاب را «دو ننه» انتخاب کنیم که در شرایط فعلی هنوز به مرحله چاپ نرسیده است.

این نمایشنامه‌نویس با بیان اینکه در دوران کرونایی مجموعه داستانی با عنوان «سوپ خفاش» نوشته است، اظهار کرد: این کتاب شامل ۸ داستان درباره کرونا با نگاه طنز است که متأسفانه دوستان وزارت ارشاد از آنجایی که به من و امثال من لطف زیادی دارند، هنوز آن را تأیید نکرده‌اند. من در فرصت بهتر این داستان‌ها را در فضای مجازی منتشر خواهم کرد ولی ای کاش مجموعه به صورت طبیعی منتشر می‌شد.

این هنرمند عرصه تئاتر با اشاره به حضور خود با نمایش «فیش آباد» در بخش رادیویی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، گفت: کمک هزینه‌ای که برای آن اجرا دریافت کردیم حدود ۳ میلیون تومان بود که رقمی بسیار پایین بود که هنوز نتوانسته‌ام بین اعضای گروه «مانی» آن را تقسیم کنم. از این رو درخواست تجدید نظر در میزان کمک هزینه و همچنین پیشنهاد خرید کتاب «ایست تروریست» را به اداره کل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد دادم تا با مبلغی که از فروش این کتاب به دست می‌آورم، تعهد مالی خود با اعضای گروه برای اجرای «فیش آباد» را تسویه کنم.

همتی در پایان سخنان خود تأکید کرد: در شرایطی که بچه‌های تئاتری مجبور هستند برای امرار معاش خود به کارهای آزاد که نه تئاتری و نه هنری‌اند بپردازند باید از هنرمندان و گروه‌های تئاتری حمایت شود.

مهر/

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.