آذر 17, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

اتاق با هارمونی قرمز؛ عرصه رنگ های ناب

1 min read

 

“اتاق قرمز” یک نقاشی از “هانری ماتیس” نقاش فرانسوی است که سال ۱۹۰۸ کشیده شد. در این نقاشی فوویستی که مانند نمونه‌های امپرسیونیستی فاقد نقطهٔ کانونی است طرح زمینه و رنگ قرمز به شیوه‌ای تخت میز را به دیوار پیوند داده است. ماتیس ابتدا قرار بود نقاشی را با «هارمونی آبی» خلق کند، اما چون از نتیجه ناراضی بود، رنگ دلخواهش قرمز را برگزید.

اتاق قرمز که از سوی منتقدان هنری شاهکار ماتیس لقب گرفته است در مجموعهٔ دائمی موزه ارمیتاژ نگهداری می‌شود.

از این هنرمند نقل شده است : هدف اصلی رنگ یاری رساندن به بیان هنرمند است. من خاصیت رنگ ها را به شکلی کاملا غریزی کشف می کنم. انتخاب رنگ هایم به هیچ نظریه ای غلمی مبتنی نیست؛ انتخابم بر اساس مشاهده، احساس و ماهیت ویژه ی هر تجربه است.

ماتیس در زمینه گراورسازی، مجسمه سازی نیز فعالیت می کرد، اما بیشتر به عنوان یک نقاش شناخته می‌شود و تأثیر او بر نقاشی بسیار زیاد است.

هنرمند فرانسوی طراح، گراورساز، مجسمه‌ساز و نقاش اوایل قرن بیستم می‌باشد که بیشتر به عنوان یک نقاش شناخته می‌شود و تأثیر او بر این هنر بسیار زیاد است.

ماتیس به سبب نوآوری‌هایش و اثر گذاری‌اش بر معاصران، یکی از مهم‌ترین هنرمندان سده بیستم به‌شمار می‌آید. اهمیت تاریخی کشف‌های او در عرصه رنگ ناب را می‌توان در حد دستاورد کوبیسم در آزادسازی فرم از قید بازنمایی عینی دانست. ماتیس در رشته حقوق تحصیل کرد و ابتدا در همین رشته مشغول به کار شد، ولی در بیست و دو سالگی به دنیای هنر گام نهاد. او در مسیر نقاشی دست به تجربه مجسمه‌سازی زد و از هنرمندان برجسته فوویست به‌شمار می‌رفت.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.