آذر 8, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

مونولیت‌های مرموز؛ ردپای آدم فضایی‌ها یا پروژه هنری؟

1 min read

 

این روزها خبر کشف چند مونولیت‌ مرموز در کشورهای مختلف حسابی داغ است و فرضیات جالبی چون دست داشتن آدم فضایی‌ها در این کار مطرح شده، اما آن طور که از شواهد برمی‌آید ساخت و نصب این اشیاء فلزی مرموز یک شیطنت هنرمندانه است که دومینو وار به بخش‌های مختلف جهان رسید.

 چند هفته‌ای است که خبر پیدا شدن سازه‌هایی مرموز به شکل ستون‌های براق در کشورهای مختلف جهان، تیتر رسانه‌ها شده است. این مونولیت‌های فلزی از اواسط ماه گذشته میلادی بدون هیچ توضیحی در جاهای غیرمنتظره‌ای چون صحرا و ساحل ظاهر و سپس ناپدید شدند.

اولین مونولیت روز ۱۸ نوامبر (۲۸ آبان ۹۹) در صحرای یوتای آمریکا کشف شد. هلکوپتری که برای شمردن گوسفندان بر آسمان این منطقه در حال پرواز بود، این سازه عجیب را دید و گزارش داد. این مونولیت ۹ روز بعد در تاریخ ۲۷ نوامبر (۷ آذر ۹۹) به همان شکل عجیب و غریبی که ظاهر شده بود، به یکباره ناپدید شد.

همزمان با ناپدید شدن این مونولیت از صحرای یوتا، سازه براق و فلزی مشابهی در آن سوی کره زمین و روی تپه های رومانی ظاهر شد. چند روزی نگذشت که این سازه مرموز نیز از محلی که پیدا شده بود غیب شد!

در مدتی کوتاه این سازه جنجالی از ارتفاعات کوهی در کالیفرنیای جنوبی سردرآورد و همانطور که انتظار می‌رفت پس از چند روز دوباره ناپدید شد.

همین چند روز پیش، در اولین هفته از ماه دسامبر، شهروندان انگلیسی در ساحل غربی جزیره وایت با یک مونولیت بزرگ و براق روبه‌رو شدند. یکی از این سازه‌های عجیب نیز چند روز گذشته در روستایی در منطقه باسرود کشور بلژیک پیدا شد و در تازه‌ترین مورد نیز، مونولیت این بار کنار رودخانه ویستولا، طولانی ترین و مهمترین رودخانه لهستان، رویت شده است.

از زمان کشف اولین مونولیت فلزی در آمریکا، کشورهایی اسپانیا، آلمان و کلمبیا نیز شاهد ظاهر شدن این سازه‌های بزرگ براق در مناطقی از خاک خود بوده‌اند.

به تازگی نیز مونولیت دیگه این بار کنار رودخانه ویستولا، طولانی ترین و مهمترین رودخانه لهستان، رویت شده

دستهای پشت پرده!

این روزها ادعاهای مختلفی درباره نحوه ناپدید شدن این سازه‌ها مطرح شده و تردید و گمانه‌زنی‌های بسیاری شکل گرفته است. یک عکاس اهل کلرادو در گفت‌وگو با رسانه‌ها مدعی شد یک شب چهار مرد را دیده که به محل قرارگیری مونولیت یوتا آمدند و بدون اینکه اثری برجای بگذارند، این شیء مرموز را با خود بردند.

در این بین، دو ورزشکار نیز مدعی شدند همراه با گروهی دیگر از افراد این سازه فلزی را از بین بردند چون نسبت به هجوم بازدیدکنندگان به این منطقه دست نخورده نگران بودند. به گفته مقامات یوتا، بازدیدکنندگان این مونولیت جنجالی با ماشین‌هایشان پوشش گیاهی منطقه را از بین برده و حجم زیادی زباله در محل برجای گذاشتند.

در همین اثنا، مقامات محلی کالیفرنیا نیز چندی پیش اعلام کردند مونولیتی که در این منطقه ظاهر شده بود توسط گروهی از مردان جوان از بین رفته است. این گروه شبانه پنج ساعت تمام برای رسیدن به محل و برداشتن این مونولیت رانندگی کرده بودند.

ردپای هنر در حل معمای مونولیت‌ها

پس از آنکه فرضیاتی مختلف درباره منشا این مونولیت‌های اسرارآمیز مطرح شد، گروهی هنری به نام مشهورترین هنرمند (The Most Famous Artist) مسئولیت ساخت و نصب مونولیت‌های یوتا و کالیفرنیا را برعهده گرفت و چند نمونه مشابه را هر کدام به قیمت ۴۵ هزار دلار به فروش گذاشت. اما این گروه درباره منشا نمونه‌ای که در جزیره وایت پیدا شده ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: مونولیت دیگر از کنترل ما خارج شده است. خدا قوت به تمام آدم فضایی‌هایی که در سراسر جهان به سختی برای اشاعه این افسانه تلاش می‌کنند!

چندی بعد تام دانفورد، یک طراح ۲۹ ساله اهل ساسکس غربی، اعلام کرد مونولیت جزیره وایت کار اوست و گفت این کار را صرفاً برای سرگرمی انجام داده است.

ظاهر شدن این مونولیت‌های اسرارآمیز با رویدادهای فیلم ادیسه فضایی (۲۰۰۱) از استنلی کوبریک مقایسه شده است که در آن از یک مونولیت فضایی به عنوان نمادی تکرارشونده برای نمایش تکامل انسان استفاده می‌شود.

برت هاچینگز خلبانی که اولین مونولیت را در صحرای یوتا کشف کرد در گفت‌وگو با یک رسانه محلی گفت که فکر می‌کند این سازه‌ها کار یک هنرمند موج نو یا یکی از طرفداران فیلم کوبریک باشد.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.