آذر 8, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

«بنکسی» هنر و کرونا را درهم آمیخت

1 min read

 

 «بنکسی» گرافیتی‌کار نام‌آشنای انگلیسی در اثر جدیدش دردسرهای کرونا را از قاب هنر به تصویر کشید.

 بنکسی هنرمند خیابانی ناشناس و در عین حال مشهور انگلیسی در ماه‌های اخیر از موجی از پروژه‌های جدید رونمایی کرد.

وی با کشیدن دیوارنقشی از یک دختر بچه روی یکی از دیوارهای شهر ناتینگهام انگلیس، کمک مالی به کشتی نجات پناهجویان گرفتار در دریای مدیترانه، نقد نژادپرستی سازمان‌یافته و بازنمایی روزهای قرنطینه و خانه‌نشینی با ترسیم چند موش‌ در روشویی خانه‌اش، تیتر رسانه‌های خبری جهان شد.

در این مدت نام بنکسی در دنیای حراج هنری نیز مطرح شد و تابلوی مونه را نشانم بده (۲۰۰۵) از او پاییز امسال به قیمت باورنکردنی ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار در حراجی ساتبیز به فروش رفت.

این هنرمند انگلیسی حالا اثر جدیدی را روی دیوار خانه‌ای در بریستول انگلیس خلق کرده است. این گرافیتی هاچوو! (!Aachoo) نام دارد و تصویر زنی میانسال است در حال عطسه، عطسه‌ای چنان شدید که باعث شده دندان مصنوعیش به بیرون پرتاب شود! بنکسی در روزهای پایانی هفته گذشته با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش این اثر را متعلق به خود دانست.

فرد لوزمور (Fred Loosemore) از ساکنین سابق خانه‌ای که این گرافیتی روی دیوار آن نقش بسته است، این اثر را با خطرات بهداشتی ناشی از همه‌گیری کرونا مرتبط می‌داند.  

بنکسی نام مستعار یک گرافیتی‌کار، فعال سیاسی، کارگردان و نقاش انگلیسی است که آثارش با مضامین سیاسی و اجتماعی در خیابان‌ها و روی دیوارها یا پل‌ها نقش بسته‌اند. وی اغلب از هنر برای بیان درد و اندوه مهاجران و آوارگان استفاده می‌کند. آثار این هنرمند در سال ۱۹۹۳ به تدریج روی دیوارها و قطارها ظاهر شدند و تا سال ۲۰۰۱ هنر وی در جای جای انگلستان شروع به خودنمایی کرد. بنکسی امضای خودش را داشت به طوری که آثارش به راحتی از آثار سایر هنرمندان سبک گرافیتی قابل تشخیص و تمایز بودند.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.