آذر 8, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

بررسی پرونده ثبت جهانی “مینیاتور” در یونسکو / ایران در جایگاه هفتم پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس

1 min read

چهار پرونده ایران در پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته میراث جهانی ناملموس در روزهای ۲۴ تا ۲۹ آذرماه ۹۹ در پاریس بررسی می‌شود.

 معاون میراث‌فرهنگی کشور از ارائه چهار پرونده ایران در پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته میراث جهانی ناملموس که در روزهای ۲۴ تا ۲۹ آذرماه ۹۹ در پاریس برگزار می‌شود، خبر داد.

محمدحسن طالبیان به سایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: بر اساس تصمیم کمیته میراث جهانی یونسکو، این اجلاس به دلیل شیوع کرونا به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود.

او افزود: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران برای این اجلاس، چهار پرونده ثبت جهانی مینیاتور، زیارت تادئوس مقدس، مهارت ساختن و نواختن عود و همچنین جشن مهرگان را ارائه کرده است.

معاون میراث‌فرهنگی کشور تصریح کرد: با توجه به محدودیت­‌های سهمیه‌­ای یونسکو، این چهار پرونده به شکل مشترک با کشورهای همسایه تدوین شده است تا بتوان از ظرفیت سهمیه مشترک با دیگر کشورها برای ثبت جهانی میراث‌فرهنگی ناملموس کشور بهره­ گرفت.

او عنوان کرد: پرونده “مینیاتور” را به شکل مشترک با کشورهای ترکیه، آذربایجان و ازبکستان، پرونده “زیارت تادئوس مقدس” به‌شکل مشترک با ارمنستان، پرونده “مهارت ساختن و نواختن عود” به‌شکل مشترک با سوریه و پرونده “جشن مهرگان” به‌شکل مشترک با تاجیکستان تدوین و برای ثبت در فهرست میراث جهانی ناملموس یونسکو پیشنهاد شده ­است.

طالبیان اضافه کرد: کمیته ارزیابی پرونده­‌های ثبت جهانی در تصمیم اولیه (draft decision) با ثبت جهانی دو پرونده “مینیاتور” و “زیارت تادئوس مقدس” موافقت و پیشنهاد ریفر (refer) دو پرونده “جشن مهرگان” و “مهارت ساختن و نواختن عود” را داده ­است.

او بیان کرد: منظور از ریفر کردن پرونده، ارجاع پرونده به اجلاس بعدی یونسکو برای ثبت جهانی است. این پرونده­‌ها به دلیل اینکه به‌شکل مشترک با کشورهای دیگر تنظیم شده، ظاهراً ابهام‌هایی برای کمیته ارزیابی جهانی بر روی نقاط مشترک برگزاری این عناصر فرهنگی در کشورهای تهیه‌کننده پرونده مطرح شده است، البته ایران به همراه سوریه و تاجیکستان به‌شکل مشترک دفاعیه‌های کارشناسی و فنی خود را ارائه کرده است.

معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت:‌ امیدواریم با رایزنی چهار پرونده پیشنهادی ایران ثبت جهانی شود، البته تصمیم نهایی در خصوص این چهار پرونده، به نظر کمیته میراث‌ جهانی ناملموس در این اجلاس باز می‌­گردد.

او با اشاره به اینکه ۱۸۰ کشور عضو کنوانسیون ۲۰۰۳ پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس هستند، اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۴ با تصویب مجلس شورای اسلامی به این کنوانسیون بین‌المللی ملحق و تاکنون موفق به ثبت جهانی ۱۴ عنصر فرهنگی ناملموس کشور در ذیل این کنوانسیون بین‌المللی شده است که به لحاظ رتبه‌بندی در رتبه هفتم دنیا قرار دارد.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.