آذر 12, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

نقاشی باارزش سرقتی، به خانه بازگشت

1 min read

 

تابلو نقاشی اثر «گوستاو کلیمت» ـ هنرمند مشهور اتریشی ـ که پس از چندین دهه در محل سرقت کشف شده بود، بار دیگر در محل سابقش به نمایش درآمد.

به گزارش ایسنا، در فوریه ۱۹۹۷، تابلو نقاشی از «گوستاو کلیمت» از گالری هنری «ریچی اودی» واقع در شهر «پیاچنزا»‌ به سرقت رفت. این تابلو که با نام «‌پرتره زنی جوان» شناخته می‌شود، ارزشمندترین اثر این گالری هنری به شمار می‌رفت.

چندی پیش این تابلو نقاشی در محل سرقت کشف شد. کارگرانی که در گالری «ریچی اودی» واقع در شهر «پیاچنزا»‌ مشغول کار بودند، پس تمیز کردن دیوار بیرونی گالری به درب مخفی برخوردند که تابلو نقاشی از چهره زن جوانی در آن قرار داشت.

کارگران،‌ این اثر هنری را در حالی که در یک کیسه پلاستیکی قرار داده شده بود،‌ کشف کردند.

پس از انتشار خبر کشف این تابلو نقاشی، سارقان این اثر اعتراف کردند خود این اثر هنری را به محل سرقت بازگردانده‌اند.

از این پرتره، پس از یکی از تابلوهای نقاشی «کاراواجو» که در سال ۱۹۶۹ از کلیسایی در «سیسیل» به سرقت رفت، به عنوان دومین اثر هنری باارزش ربوده شده در ایتالیا یاد می‌شود.

ارزش تابلو «‌پرتره زنی جوان» زمانی دو چندان شد که کمی پیش از ناپدید شدن آن، یک دانشجوی هنر متوجه شد پرتره این زن جوان روی پرتره زن جوان دیگری نقاشی شده است. به این ترتیب این تابلو نقاشی به تنها تابلویی از «گوستاو کلیمت» در جهان هنر تبدیل شد که دو بار نقاشی شده است.

با توجه با تعطیل بودن گالری‌ها و موزه‌های ایتالیا به دلیل گسترش ویروس کرونا، امکان بازدید حضوری از این اثر برای عموم مردم فراهم نشده است و مسوولان گالری «ریچی اودی»، امکان بازدید از این تابلو نقاشی در محل نمایش سابقش را به صورت مجازی برای مخاطبان فراهم کردند.

با بازگشت این تابلو نقاشی، «ماسیمو فراری» مدیر گالری از آن به عنوان بخشی از هویت گالری خود یاد کرد.

این تابلو نقاشی یکی از آثاری است که «کلیمت» در سال‌های پایانی عمرش خلق کرده است.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.