آذر 7, 1402

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

تهیه طرح حریم آثار هنری ارزشمند شهری در کمیته هنر

1 min read

الهام فخاری، رییس کمیته هنر شورای شهر تهران با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با هنرمندان و نمایندگان انجمن های هنری و صرف ماه ها زمان برای بررسی و آسیب شناسی وضع موجود آثار در شهر، از تهیه “طرح حریم آثار هنری ارزشمند در سطح شهر تهران” خبر داد و گفت: با ارائه و تصویب این طرح در صحن شورا، قدمی در راه محافظت از این آثار برداشته خواهد شد.

الهام فخاری ادامه داد: کمیته هنر شورای شهر تهران این طرح را با تمرکز بر کنترل عوامل آسیب رسان طبیعی و انسانی محتمل و درجهت حفظ حقوق معنوی و شأن هنرمندان خالق اثر تهیه کرده است.

رییس کمیته هنر شورای شهر تهران اضافه کرد: هنرمندان و خالقان آثار ارزشمند شهری همواره از نحوه رفتار مردم و عوامل مدیریت شهری با آثارشان گلایه داشته اند و معتقدند حریم این آثار در موقعیت های مختلف و به شکل های گوناگون در معرض تعرّض قرار می گیرد.

وی با اشاره به آسیب های مختلف این آثار در شهر بیان کرد: مهم ترین صدمات به واسطه تصمیمات متناقض و غیرکارشناسی در شهرداری به آثار وارد می شود و به همین جهت نیازمند مصوبه و آیین‌نامه ای روشن و جامع برای مدیریت اینگونه تصمیمات هستیم. ‌

نگار نادری پور، مدیر مسئول انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران نیز ضمن انتقاد از آسیب های آثار هنری ارزشمند در تهران گفت: یکی از مصادیق عدم رعایت حریم در آثار شهری، نبود مشخصات هنرمند یا ناقص و ناخوانا بودن پلاک اثر است. البته خوشبختانه در سال های اخیر سازمان زیباسازی تهران برای شناسنامه دار کردن تمامی آثار شهری و نظم بخشی به پلاک ها، آرشیو جامعی تهیه کرده است.

نادری پور ادامه داد: معضل دیگر آثار شهری به رسمیت نشناختن “حق تمامیت اثر” است. براساس این حق هیچ کس نمی تواند یک اثر هنری را بدون موافقت پدیدآورنده تغییر دهد ولو اندک و ناچیز! اما متاسفانه این حق مکرراً از سوی ارگان های ذیربط و متولیان هنرهای شهری زیرپا گذاشته می شود.

به گفته مدیرمسئول انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، از سوی دیگر فضا برای زنده ماندن آثار هنری در شهر کم است. هر تکه از شهر تهران به نفع اقتصاد، ساخت و ساز، عبور و مرور و … مصادره شده و آثار هنری به نقاط غیرفعال عقب رانده شده اند. تراکم (از تابلوهای راهنمایی و رانندگی گرفته تا فضای سبز) امکان دیده شدن آثار را به حداقل رسانده و مجسمه ها در ازدحام و ترافیک بصری امکان تنفس ندارند و کارآیی خود را از دست می دهند.

نادری پور تاکید کرد: طرح “حریم آثار هنری” که در کمیته هنر تهیه شده، یکی از ضرورت های شهری است و تعیین حریم به جلوگیری از تعرض فیزیکی و معنوی به اثر کمک خواهد کرد.

امیر راد، رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران هم درباره طرح حریم‌ آثار هنری که در کمیته هنر تهیه شده است، اظهار کرد: بلوغ این طرح نیاز به مشورت پیوسته با کارشناسان و هنرمندان و رصد مستمر موارد خطا و رسیدگی به آن دارد.

رییس انجمن هنرمندان‌ نقاش ایران افزود: اما مشکل تا به امروز در نبود یک مرجع قانونی و دستورالعمل جامع خود را نشان می‌داد که امیدوارم با طرح «احترام به حریم آثار هنری» در کمیته هنر و تصویب آن، این مشکل مرتفع شود.

وی تاکید کرد: تشکیل کارگروه ویژه این امور، جلسات متعدد با کارشناسان، تعامل با هنرمندان، توجه به هنر شهری و آثار هنری در شورای پنجم از جمله موارد مبارکی است که تداوم آن بی‌تردید می‌تواند برخی از گره‌های کهنه این حوزه را بگشاید.

بهداد لاهوتی، ‌هنرمند مجسمه ساز دررابطه با شرایط فعلی آثار هنری در سطح شهر تصریح کرد: ما باید یادگاری نویسی مردم روی آثار باستانی را جدی تر می گرفتیم تا شاهد شعارنویسی و تبلیغات  پوچ بر در و دیوار و مجسمه هایمان نباشیم.

لاهوتی با اشاره به تداخل و تناقض در تصمیمات جامعه بزرگ شهرداری گفت: امروز مجسمه نصب می کنیم و دیوارنگاری می کنیم؛ فردا جلوی همان ها درخت می کاریم و تابلو نصب می کنیم. بدون اینکه به تلاش همکاران خود در بخشی دیگر اهمیت دهیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: چنین مدیریتی به هیچ وجه مفید فایده نیست و هرچه سریع تر باید به واسطه اجرای طرح هایی مثل حفظ حریم آثار ارزشمند شهری، اصلاح شود.

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.