مهر ۵, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

فروش ۲ میلیون دلاری کتاب شکسپیر

1 min read

نسخه ۴۰۰ ساله اولین مجموعه از نمایشنامه‌های «ویلیام شکسپیر» از جمله «مکبث» و «شب دوازدهم» در حراج ساتبیز به فروش رفت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر به نقل از گاردین، نسخه اصلی کتاب «فولیوی یکم» اثر «ویلیام شکسپیر» که اغلب از آن به عنوان مهم ترین کتاب در ادبیات انگلیسی یاد می شود، در حراجی ساتبیز نیویورک بیش از دو میلیون دلار به یک مجموعه‌دار خصوصی فروخته شد.

به گفته خانه حراج ساتبیز، کتاب «فولیوی یکم» که تقریباً ۴۰۰ سال پیش چاپ شده شامل ۳۶ نمایش‌نامه از «ویلیام شکسپیر» است و تنها ۷۵۰ نسخه از این کتاب منتشر شده که ۲۲۰ نسخه از آن باقی مانده و ۲۰ نسخه از آن در دست مجموعه‌داران شخصی است.

این کتاب توسط «جان همینگز» و «هنری کاندل» جمع آوری و منتشر شده و بدون وجود این کتاب ممکن بود ۱۸ اثر از جمله آثار معروفی چون «مکبث»، «طوفان» و «شب دوازدهم» در تاریخ گم شوند.

در کتاب «فولیوی یکم» تقسیم بندی نمایشنامه‌ها توسط «همینگز» و «کاندل» به دسته‌های کمدی‌ها، تراژدی‌ها و تاریخ‌ها انجام شده است. گفته می‌شود این نسخه تنها نسخه‌ای است که منشأ اولیه اسکاتلندی دارد، که اولین بار توسط خانواده «گوردون» در اوایل قرن هفدهم به دست آمد.

این کتاب در ادامه به فعال سیاسی و مورخ «آر-دبلیو استون واتسون» رسید که در طول جنگ جهانی اول و پس از آن از سقوط امپراتوری اتریش-مجارستان حمایت کرد و باعث ظهور چکسلواکی و یوگسلاوی شد. در دهه ۱۹۶۰ این نسخه از اقیانوس اطلس عبور کرد و در مجموعه «آبل ای برلند» یک مدیر املاک و مستغلات و کتابشناس از شیکاگو نگهداری شد.

این کتاب برگه صفحه نخست معروف خود با تصویر شکسپیر را از دست داده است، که ممکن است طی سال‌ها حذف یا دزدیده شده باشد تا به عنوان یک پرتره قاب شود.

«ریچارد آستین» رئیس جهانی بخش کتاب‌ها و دست‌نوشته‌های حراجی ساتبیز در این باره می‌گوید: «حضور نسخه‌ اصلی کتاب «فولیوی یکم» شکسپیر در بازار همیشه یک رویداد مهم است، زیرا تعداد کمی از نسخه‌های آن در دست اشخاص باقی مانده است.این کتاب که تقریباً ۴۰۰ سال پیش چاپ شده‌، اثر مهمی است که آثار فوق‌العاده شکسپیر را برای همیشه حفظ کرده و تضمین می‌کند که بسیاری از آثار معروف او در تاریخ گم نمی‌شوند. این نسخه مخصوصاً برای ردپاهای صاحبان قبلی در صفحات آن، که بسیاری از آنها اثری پاک نشدنی خود را در سراسر کتاب به جا گذاشته اند، به ما یادآوری می‌کند که این قطعه زنده‌ای از تاریخ بشر است که نشان می‌دهد چگونه شکسپیر الهام بخش نسل‌های مختلف بوده است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.