شهریور ۲۹, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

اوکراین روسیه را به «غارت» آثار موزه‌ای متهم کرد

1 min read

اوکراین نیروهای روسیه را به غارت چندین اثر هنری موزه‌ای در شهر «ماریوپول» متهم کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر و به نقل از گاردین،‌ مقام‌های اوکراین‌ نیروهای روسیه را به مصادره بیش از دوهزار اثر هنری از موزه‌های شهر «ماریوپول» و انتقال آن‌ها به «دونباس» منطقه تحت کنترل روسیه متهم کردند.

روز پنجشنبه‌ شورای شهر «ماریوپول» در قالب بیانیه‌ای در کانال تلگرام نوشت: «اشغالگران بیش از دوهزار اثر هنری منحصربه‌فرد را از موزه‌های ماریوپول ربودند و آن‌ها را به دونتسک منتقل کردند.»‌

به گفته شورای شهر «ماریوپول»، این مجموعه آثار، چندین نقاشی اصل قرن نوزدهمی اثر «آرخیپ کویندژی» و چند نقاشی اثر «ایوان آیوازوفسکی» نقاش مشهور روس به همراه چندین اثر نفیس دیگر را شامل می‌شود.

شورای شهر «ماریوپول» در حال آماده‌سازی مدارک لازم برای موسسات حقوقی است تا پرونده‌ای را به جریان بیاندازد و از پلیس اینترپل درخواست رسیدگی کند.

یکی از اعضای شورای شهر «ماریوپول» نیز در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد روسیه سه نقاشی اصل اثر «کویندژی» هنرمندی را که برای خلق منظره‌های روسیه به شهرت رسید مصادره کرده است.

به گفته این شورا،‌ آثار هنری مصادره‌شده به سه موزه این شهر از جمله موزه هنری کویندژی که در جریان حمله هوایی روسیه در ۲۱ مارس ۲۰۲۲ به شدت دچار خسارت شده بود،‌ تعلق دارند.

مسکو در حال حاضر کنترل بخش‌های جنوب شرقی شهر بندری «ماریوپول» را به دست گرفته است. تخمین زده می‌شود حدود دوهزار نفر از نیروهای اوکراین و حدود هزار نفر از شهروندان در مجتمع محاصره‌شده «آزووستال» باقی مانده باشند.

اگر ادعای شورای شهر «ماریوپول» صحت داشته باشد، مصادره این آثار هنری در «ماریوپول» نخستین نمونه از غارت آثار هنری در ابعاد گسترده محسوب می‌شود که از زمان آغاز جنگ توسط نیروهای روسیه صورت گرفته است.

«ولودیمیر زلنسکی»‌ رئیس‌جمهور اوکراین‌،‌ پیش‌تر به دنبال انتشار ویدئوهایی که نیروهای روسیه را حین ارسال بسته‌های حاوی کالاهای مسروقه به روسیه نشان می‌داد،‌ نیروهای روسیه را به غارت متهم کرده بود. «گاردین» نیز اعلام کرده شواهدی را جمع‌آوری کرده است که نشان می‌دهد غارت توسط نیروهای روسیه یک مسئله سیستماتیک در روند حضور ارتش این کشور در اوکراین است.

با آغاز جنگ از دو ماه پیش، اوکراین اقداماتی را برای محافظت از آثار هنری و بناهای یادبود این کشور انجام داده است.

نگرانی اوکراینی‌ها برای آسیب دیدن آثار فرهنگی کشورشان با توجه به برخی از سخنرانی‌های «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه تشدید شد که در آن استقلال هویت،‌ زبان و سنت‌های اوکراین را رد کرد.

از آن زمان تاکنون برخی از موزه‌های مهم اوکراین آثارشان را به مکان‌های نامشخصی منتقل کرده‌اند.

در حال حاضر نیز شماری از مکان‌های فرهنگی اوکراین بر اثر حملات روسیه از بین رفته است که از جمله آن‌ها به موزه ایوانکیو می‌توان اشاره کرد. یونسکو نیز تخمین زده است بیش از ۵۰ بنای تاریخی اوکراین از زمان حمله روسیه با خسارت شدید مواجه شده‌اند.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.