مهر ۳, ۱۴۰۱

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

تجلی قرنطینه در آثار یک نمایشگاه

1 min read

نمایشگاه آثار نقاشی فرزانه امیری‌جاه به نام «نقش ناهمرنگ» در نگارخانه نقش جهان روز جمعه (۱ بهمن) افتتاح خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر، امیری‌جاه در توضیح این نمایشگاه چنین نوشته است: ««ما بین رنگ و رو» مجموعه کارهای دوران قرنطینه‌ام بود، حاصل پشت سر گذاشتن یک سال خانه‌نشینی ناخواسته که گویی داشتند تنهایی تمام ما را ترسیم می‌کردند: نقش‌هایی از شبهای دواردور، همچون «سنگچینی از اجاقی خرد، اندر او خاکستر سردی».

او همچنین نوشته است: «سال دوم اما، تنها یک سال دیگر نبود. زخم‌های گشوده‌ی این سال قدمتی به درازای یک قرن داشت. جدایی ناخواسته امروز ما چونان تجلی یک قرن محرومیت تن‌ها بر من ظاهر شد. به بیرون نگاه کردم، به یک قرن شکست از پی شکست، به سالهای جنگ و فقر و محرومیت: «طرح تصویری در آن هر چیز، داستانی حاصلش دردی. در درونم اما نقش دیگری یافتم، نقشی ناهمرنگ که از درون هر من تنها بیرون می‌زند. گویی رویاهای ما نیز در قرن جدید به دنبال تعبیر خویش سرگردان‌اند. پس نقاشی را به جای خالی همه‌چیز جدی گرفته‌ام. و این بار با چشم‌های رو به درونی که بر این نقش‌ها گشوده‌ام، دریچه‌ای شدم تا تک‌تک این نقش‌ها تماشا می‌کنند من را: خاطراتی که پیش از آنکه فعلیت یابند، به یاد آورده می‌شوند. اکنون دارم تنهایی‌ام را درچشم‌های شما رنگ می‌کنم، تا با هم به طنین قدم‌هایی گوش کنیم که هنوز طی نشده است.»

نمایشگاه «نقش ناهمرنگ» روز جمعه ـ اول بهمن ماه ـ در نگارخانه نقش جهان به نشانی تهران، خیابان نیاوران، خیابان باهنر، کوچه همایون‌فر، کوچه سعدی، کوچه حافظ، خیابان محمودی۲ افتتاح خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند تا تاریخ ۶ بهمن برای بازدید مراجعه کنند.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.