مهر ۴, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

فراخوان دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار منتشر شد

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز ، دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار فراخوان دوازدهمین دوره این رویداد سینمایی را در سه بخش «رقابت اصلی جشنواره»، «قصه ما» و«فراخوان اکران مردمی» خبر داد.

در بخش «رقابت اصلی جشنواره» آثار دریافتی با قالب‌های داستانی، مستند،پویانمایی، نماهنگ، برنامه تلویزیونی، فیلم ما و فیلم‌نامه و در موضوعات «رویای ایرانی»، «نقد درون گفتمانی» «حافظه ملی»،«جنگ اقتصادی»، «جنگ نرم»، «ملت قهرمان»، «نهضت جهانی مستضعفین» و «فتنه۸۸» با هم به رقابت می‌پردازند.

در ادامه ‌فراخوان این جشنواره را به تفصیل می‌خوانید:

فراخوان دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار

جشنواره عمار که در سال ۱۳۸۹ همزمان با اولین سالگرد حماسه نهم دی‌ماه شکل گرفت، کوشید صدای حنجره‌های سانسور شده و سیمای جمهور مردمانی باشد که در سپهر رسانه‌، ضریب درخوری پیدا نمی‌کنند.

طی یک دهه، اکران‌کنندگان مردمی تلاش کردند پرده نمایش هنر مردمی را به دورافتاده‌ترین روستاها و حتی فراتر از مرزها، برسانند. اکنون دبیرخانه جشنواره، در کنار آحاد مردم و فعالان اجتماعی و فرهنگی و سینماگران ایران که در اندیشه تعالی سینمای مردمی هستند، آغاز «دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار» را در بخش‌های ذیل اعلام می‌کند:

الف) قصه ما

فیلمسازان، مسئله‌های مردم را در قالب «سوژه‌ها و ماجراهای قابل تبدیل به فیلم» پیگیری می‌کنند. دبیرخانه جشنواره، از عموم مردم دعوت می‌کند سوژه‌های خود را از طریق وب‌سایت جشنواره به سینماگران پیشنهاد دهند و حتی به‌طور خاص، سینماگران مورد علاقه خود را به ساخت فیلم از یک سوژه‌ دعوت ‌کنند.

ب‌) بخش رقابتی

قالب‌ها:

داستانی (کوتاه، نیمه‌بلند، ویدئویی و سینمایی و سریال)

مستند

پویانمایی

نماهنگ

برنامه و آیتم تلویزیونی (ترکیبی، گزارش خبری، موشن‌گرافیک، کلیپ و تلویزیون اینترنتی و…)

فیلم‌نامه (طرح، سیناپس یا فیلم نامه کامل داستانی و سریال، طرح فیلم نامه مستند)

موضوعات:

همه آثاری که دارای رویکردِ همسو با مبانی انقلاب اسلامی باشند در موضوعات اصلی و مورد نیاز جامعه می‌توانند در بخش رقابتی شرکت کنند، ولی موضوعات ذیل به عنوان اولویت‌های محتوایی جشنواره، پیشنهاد می‌شوند.

  • رویای ایرانی
  • نقد درون گفتمانی
  • حافظه ملی
  • فتنه سال ۸۸
  • نهضت جهانی مستضعفین
  • جنگ اقتصادی
  • ملت قهرمان
  • جنگ نرم

ج) نقد، مقاله و پژوهش‌های سینمایی

این بخش دردوره جدید به جشنواره علوم انسانی عمار انتقال داده شده است و بصورت یک فراخوان تفصیلی در هفته‌های آتی فراخوان اختصاصی آن از طریق سایت جشنواره منتشر خواهد شد.

د) بخش «فیلمِ ما» (نهضت مردمی تولید محتوا)

در این بخش، عموم مردم (به‌خصوص نوجوانان) می‌توانند با هر نوع دوربین تصویربرداری یا تلفن همراه از سوژه‌های محیط زندگی خود فیلم بسازند و در رقابت شرکت کنند. جهت تولید یک اثر بهتر، علاقه‌مندان می‌توانند از جزوه آموزشی آماده شده به این منظور (دریافت از اینجا ) کمک بگیرند.

ه) فراخوان اکران‌ مردمی

تاکنون فیلم­‌های جشنواره عمار در محل­‌های مختلفی مثل سینما، مسجد، مدرسه، دانشگاه، فرهنگسرا، خانه شهید، پارک، هیئت، پایگاه بسیج و… اکران شده است. همچنین در شرایط ویروس کرونا، امکان برگزاری اکران جمعی مجازی برای مراکز و فعالان فرهنگی فراهم است. دبیرخانه جشنواره برای دوازدهمین دوره از کسانی که علاقه‌­مند به اکران فیلم­‌های جشنواره در محافل و مراکز مرتبط خود هستند دعوت می‌کند تا از طریق تارنمای جشنواره، در بخش اکران مردمی ثبت‌نام کنند.

مقررات عمومی

۱ – برای شرکت در جشنواره، ثبت نام اثر در Fanoos.AmmarFilm.ir و ارسال اصل آثار به دبیرخانه الزامی است.

۲ – آثار ثبت‌نامی، نباید در دوره­‌های پیشین جشنواره شرکت کرده باشند.

۳ – فیلم‌های ارسالی به دبیرخانه باید دارای فرمت ( H.۲۶۴، حداقل ابعاد ۱۹۲۰*۱۰۸۰) باشند. (نحوه تهیه خروجی مذکور در اینجا )

۴ – اخذ تأییدیه از تهیه­‌کننده جهت شرکت اثر در جشنواره بر عهده ثبت‌نام‌کننده است.

۵ – دبیرخانه جشنواره با حساسیت نسبت به حفظ آثار، در اکران عمومی آن‌ها در دی‌ماه و بهمن‌ماه ۱۴۰۰ در سراسر کشور مختار است. همچنین در صورت اعلام رضایت فیلمساز در فرم ثبت‌نام، دبیرخانه امکان اکران مردمی آثار را در طول سال داراست.

۷- قوانین اختصاصی هر بخش از جشنواره بصورت کامل، در صفحه اول فرم ثبت‌نام اثر قرار داده شده است.

زمان‌بندی

ثبت‌نام و تحویل اثر: از ۱۱ مهرماه‌ تا ۲۰ آبان‌ماه ۱۴۰۰

وب‌سایت و درگاه پرداخت اینترنتی: AmmarFilm.ir

شبکه‌های اجتماعی: @AmmarFest

منبع : ایرنا 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.