شهریور ۲۷, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

«آکادمی فلورانس» میزبان ارزشمندترین آثار نقاشی و مجسمه‌سازی دوران رنسانس

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز موزه‌ها همواره نمایان‌گر میراث ملت‌ها در طول تاریخ بوده و فرهنگ، تاریخ و هنر را برای نسل بعد بازگو می‌کنند. موزه‌ها همچنین حافظ تاریخ نسل گذشته و فرهنگ ملل و اقوام هستند و تجربه سیر در تاریخ را برای علاقه‌مندان به ارمغان می‌آورند.

فلورانس یکی از شهرهای تاریخی ایتالیا به شمار می‌رود که تماشای آثار آن سبب آشنایی با جنبش هنری رنسانس می‌شود. این شهر دارای اماکن گردشگری و دیدنی فراوانی است که گردشگران زیادی را مجذوب خود می‌کند. آکادمی این شهر نیز از جمله اماکنی است که مجسمه‌ها و آثار نقاشی بسیار ارزشمندی را در خود جای داده است.

گالری آکادمیا یک موزه هنری مهم در فلورانس ایتالیا است که مجسمه داوود میکل‌آنژ در آن نگهداری می‌شود. علاوه بر این، آثار دیگری از این هنرمند، مجموعه‌ای از نقاشی‌های رنسانسی و یکی از عالی‌ترین مجموعه‌های نقاشی با زمینه طلایی نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است. این موزه در همسایگی آکادمی هنرهای تجسمی فلورانس واقع شده و محل نگهداری بیشترین تعداد از مجسمه‌های میکل‌آنژ در جهان به شمار می‌رود.

آکادمیا گالری دومین موزه ایتالیا محسوب می‌شود که در قرن هجدهم به سبب ایجاد فضایی آموزشی برای دانشجویان آکادمی هنرهای تجسمی در همسایگی آن تاسیس و ساخت ساختمان این موزه در سال ۱۷۸۴ و به سفارش دوک بزرگ «پیتر لئوپولد» انجام شد.

این گالری در ساختمان‌های قدیمی بیمارستان متیوی مقدس و صومعه نیکولوی مقدس کافاجو قرار گرفته که آثار هنری کهن به عنوان مدل آموزشی برای دانشجویان آکادمی هنرهای تجسمی در تالارهای این موزه به نمایش گذاشته می‌شد و به همین علت نقاشی‌هایی از صومعه‌هایی که توسط دوک بزرگ لورن در پایان قرن هجده و یا توسط ناپلئون در سال ۱۸۱۰ سرکوب شده بودند، به سرعت در این گالری قرار گرفتند.

مجسمه داوود میکل‌آنژ در سال ۱۸۷۳ برای نگهداری به آکادمیا گالری منتقل شد. هدف اصلی از ساخت و ایجاد این موزه، ایجاد گالری و فضایی وقف آثار میکل‌آنژ و در راستای بزرگ‌داشت چهارمین قرن تولد این هنرمند بوده است. به این ترتیب معماری فضایی مخصوص مجسمه داوود میکل‌آنژ توسط «امیلیو دفابریس» و با طراحی پنجره‌ سقفی انجام شد که در سال ۱۸۸۲ به بهره‌برداری رسید.

این گالری در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ مجدد سازمان‌دهی شد و نقاشی‌های زیادی مانند مجسمه متیو مقدس و چهار مجسمه برده به آثار آن اضافه شد.
تالار «کلوسوس» با اتاق‌هایی به سبک بیزانسی در دهه ۱۹۵۰ بازگشایی شد که ۱۳۰۰ پنل نقاشی را در بر می‌گیرد. همچنین در دهه ۱۹۸۰ مجموعه‌ای از مجسمه‌ها که به عنوان نگهبان زنان در بیمارستان متیو مقدس مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند، به اتاق قرن نوزده این گالری اضافه شد. این مجسمه‌ها، مجموعه‌ای از مدل‌های قالب‌گیری شده گچی لورنزو بارتولینی هستند.
اولین تالار آکادمیا گالری، تالار کلوسوس است که امروزه میزبان مدل گچی مجسمه خیره‌کننده مرمری «جامْبولونیا» است. این مجسمه در مجموعه‌ای ارزشمند از آثار هنری در زمینه نقاشی‌های مذهبی از هنرمندانی چون «پائولو اوچِلو»، «پِروجینو»، «فیلیپینو لیپی»، «دومنیکو گیرلانْدایو» و «بوتیچِلی» از قرن ۱۵تا اوایل قرن ۱۶ قرار دارد.
دومین تالار این موزه تالار «زندانیان» نام دارد که شامل آثاری از میکل‌آنژ است. محل قرارگیری مجسمه داوود میکل‌آنژ، سومین تالار این گالری محسوب می‌شود. محل سکوی این مجسمه از یک قسمت مرکزی برای قرارگیری آن و ۲ جناح جانبی تشکیل شده‌ است که در اطراف آن قاب‌های زیبایی از آثار هنرمندانی مانند «برونتزینو»، «چِکینو سالْویاتی» و «آلوری» نمایش داده می‌شود.

منبع : ایسنا 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.