مرداد ۲۷, ۱۴۰۱

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

نخستین کتابخانه ویژه ادبیات داستانی در تهران گشایش یافت

1 min read

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد هنر نیوز، در راستای ارج نهادن به ادبیات غنی داستانی ایران و به منظور خدمات رسانی بهتر و ایجاد بستر مطالعاتی مناسب جهت پیشبرد اهداف نهاد کتابخانه های عمومی کشور، نخستین کتابخانه عمومی ویژه «ادبیات داستانی» با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا مختارپور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، معاونین و جمعی از مدیران و مسئولان امروز چهارشنبه ۱۳ مردادماه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در استان تهران افتتاح شد.

 صالحی: ادبیات داستانی با میانگین ۳۵/۴ رتبه بالایی در مطالعه دارد

سیدعباس صالحی بعداظهر امروز در مراسم افتتاح کتابخانه شعر و ادبیات داستانی شهید چمران، با بیان اینکه ایده کتابخانه ادبیات سال‌ها مطرح بوده و خوشبختانه این ایده امسال محقق شد، اظهار داشت: اینکه چرا این ایده مهم است باید به ابعاد مختلف ادبیات داستانی رجوع کرد، اولین ویژگی ادبیات داستانی جایگاه آن برای فرهنگ مطالعه است، هم در فرهنگ بالفعل و هم بالقوه ادبیات داستانی نقش مهمی دارد.

وی ادامه داد: وقتی به پیمایش مصرف فرهنگی نگاه می‌کنیم ادبیات داستانی به عنوان سهم اول مطالعه با میانگین ۳۵/۴ در رتبه بالایی قرار دارد، همچنین در سن ۱۵ تا ۲۵ سال این میانگین ۴۱/۷ است که نشان می‌دهد در سنین آینده‌ساز این رقم بالا است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در نمایشگاه مجازی کتاب تهران از لحاظ مبلغ نیز رقم اول به ادبیات و از لحاظ نسخه هم بعد از کودک و نوجوان رتبه د‌وم به ادبیات تعلق گرفته است، بنابراین سهم ادبیات در کتابخوانی ما بسیار بالاست، علاوه بر اینکه مطالعه ادبیات و داستان دریچه عادت به مطالعه است، ذائقه، طعم و عشق و شور به خواندن از کتاب‌های ادبی برمی‌خیزد.

صالحی یادآور شد: محور دوم اهمیت ادبیات جایگاه توسعه‌ای آن به ویژه ادبیات داستانی است، در دهه‌های اخیر در حو‌زه توسعه کشورها بحث صنایع خلاق بسیار مهم بوده و ارزش افزوده‌ای که این صنایع ایجاد می‌کند براساس ایده‌های میانبر است و جایگاه آن در توسعه‌های جهانی بالاست، درواقع موتور این محرک هنر و سوخت آن ادبیات است.

وی افزود: در حو‌زه سوم اهمیت ادبیات باید به جایگاه هویتی آن اشاره کرد، از دو‌ منظر ادبیات منشا هویت است، در ابعاد داخلی بخش زیادی از فضای اجتماعی ما از مسیر ادبیات می‌گذرد، یعنی بخشی از هویت‌سازی ما با ادبیات شکل می‌گیرد و از آنجایی که جامعه ایرانی از نظر وجودی به موضوع تخیل و تعقل اهتمام دارد می‌توان گفت ادبیات در فرهنگ ایرانی بسیار موثر بوده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: از طرفی دیگر ادبیات در حوزه بین‌المللی نیز مهم است و جهان ما را با ادبیات می‌شناسد و هویت ایرانی در تابلو بین‌المللی با ادبیات پیوند خورده است و نیاز به برندسازی در این حوزه نداریم و تداوم این هویت ادبی برای ما راحت‌تر از سایر جو‌امع است.

صالحی تصریح کرد: رویکرد کتابخانه‌های اختصاصی همچون کتابخانه شعر و ادبیات داستانی شهید چمران فرصتی را برای فرهنگ مطالعه و حرکت‌های توسعه‌ای ایجاد می‌کند و حال این مقوله آغاز شده و می‌تواند موتور پیشران تمدن‌سازی باشد.

* اهداء ۳ هزار جلد کتاب از کتابخانه شخصی زنده «زورویی نصرآباد» به کتابخانه «ادبیات داستانی شهید چمران» اهدا شد

گفتنی است، با مساعدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه هزار جلد کتاب از کتابخانه شخصی زنده یاد ابوالفضل زورویی نصرآباد به کتابخانه شعر و ادبیات داستانی شهید چمران اهدا شد.

منبع: خبرگزاری فارس 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.