مهر ۲, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

سازهای «سمفونی شهر» برای رضا رویگری نواخت

1 min read

اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش با تولید سریال «سمفونی شهر» که درباره سرود انقلابی «ایران ایران ایران» است نسبت به رضا رویگری خواننده این اثر و هنرمند پیشکسوت ایرانی در عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون، ادای احترام کرد.

میرطاهر مظلومی کارگردان سریال رادیویی «سمفونی شهر» درباره این مجموعه رادیویی گفت: فریدون خشنود آهنگساز و تنظیم کننده این سرود انقلابی است که در زمستان سال ۵۷ پیشنهاد خوانندگی این آهنگ را به رضا رویگری که آن زمان بازیگر تئاتر بود داد و پس از آن این سرود در استودیو صبا ضبط شد که از ماندگارترین سرودهای انقلابی ایران است.

وی افزود: در حقیقت منبع الهام شعر این سرود که حسین سرافراز آن را گفته است، خود مردم بودند و فریاد الله‌اکبرشان که صدای رسا و تاثیرگذار رضا رویگری ماندگاری این اثر را صد چندان کرد.

مظلومی در پایان درباره یادداشت نوشته شده خود بیان کرد: به مناسبت ادای دین و احترام به رضا رویگری عزیز، یادداشتی نوشته‌ام که آن را تقدیم می‌کنم.

در این یادداشت آمده است: «به یاد ایرانمنش‌ها که عشق را به ما هدیه می‌کنند، با ماندن در عرصه هنر، در روزگارانی بسیار سخت، همچنان سخت، همچنان مانده‌اند، سخن از کسانی است که حفظ کرده‌اند تئاتر را و سینما را چه پیشکسوت و چه جوان. چه فقید و چه نوباوگانی که به عشق و علاقه می‌بالند و پیشکسوتانی که به آن‌ها می‌آموزند ادب و فرهنگ و هویت را، سنگ با ماندن روی سنگ بند می‌شود و فرهنگ چنین پایه می‌گیرد بالا می‌رود و یک ایرانشهر می‌سازد از مردمانی که خسته نمی‌شوند چون قدر می‌بینند از ملت فهیم ایران.

به جای بزرگداشت با نکوداشت‌ها به جای تشییع، تجلیل‌ها را، فرهنگ یعنی ادب و احترام به نظم‌هایی که طی قرون، قطعا فرهیختگان یک ملت بنا گذاشته‌اند، بناها جا پاهای فرزندان‌مان خواهند بود، زیر پایشان را خالی نکنیم. ادب را به فرزندان‌مان بیاموزیم، عالم و هنرمند و بزرگ‌تر تعظیم دارند، ارزش‌ها جایگزینی ندارند، ارزش‌ها را نادیده نگیریم، آری هنرمند امروز وطنم تو تنها نیستی؛ بر شانه‌هایت، کبوتری است باوقار و خوب که با ما از روشنی فرداها سخن می‌گوید هرچند همیشه در سختی است اما زنده خواهد ماند، سمفونی شهر صدای ایران است، نکوداشتی است از صدای خاطره انگیزی که کدورتش را بر نمی‌تابیم و به او، به رضا رویگری می‌گوییم برخیز ای همراه شیرین رفتار، برخیز.»

در ادامه رضا رویگری هنرمند پیشکسوت کشورمان نیز در پاسخ به تولید این سریال رادیویی عنوان کرد: از میرطاهر مظلومی و هنرمندان رادیو نمایش بسیار سپاسگزارم که به یادم بودند و این نمایش را تولید کردند، این برایم بسیار ارزشمند است، همین که به یادم هستید باعث شده است غم و غصه‌هایم را از یاد ببرم، قول می‌دهم که به زودی از جایم بلند شوم، در همه حال برای همه هنرمندان و مردم خوب ایران آرزوی سلامتی و تندرستی دارم.

مجموعه رادیویی «سمفونی شهر» به نویسندگی پوریا موسوی و مانی مستان، کارگردانی میرطاهر مظلومی، تهیه‌کنندگی فرشاد آذرنیا، صدابرداری محمدرضا محتشمیs، افکتوری نازنین حسن پور و با هنرمندی ایوب آقاخانی، میرطاهر مظلومی، سید مجتبی طباطبایی، محمد آقامحمدی، مینا شجاع، حمید یزدانی ابیانه، علی اصغر دریایی، نازنین مهیمنی، احمد لشینی، عباس توفیقی، مسعود زنوزی راد و محمد مجدزاده از هجدهم بهمن‌ماه هر شب ساعت ۲۳:۴۵ از رادیو نمایش پخش می‌شود و روز بعد ساعت ۲:۳۰ بامداد تکرار خواهد شد.

همچنین این سریال در تاریخ یاد شده ساعت ۲۲:۳۰ از رادیو ایران نیز پخش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.