خرداد ۱۷, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

السا فیروزآذر: اهالی سینما هم مثل اکثر مردم جامعه با مشکلات اقتصادی مواجه شده‌اند

1 min read

السا فیروزآذر بازیگر تئاتر و سینمااظهار داشت: ما در وضعیت اقتصادی خوبی نیستیم و هر روز شاهد بالا رفتن قیمت زندگی و گران‌تر شدن مایحتاج مصرفی مردم هستیم و به طور قطع سینماگران نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

فیروزآذر خاطرنشان کرد: اهالی سینما هم مثل اکثر مردم جامعه در امرار معاش خود با مشکل مواجه شده‌اند و متأسفانه هم کار کردن و هم کار نکردن هر دو با خطراتی که دارند سلامتی را به شدت تهدید می‌کنند و بیکاری هم به نوعی افسردگی را در جامعه گسترش می‌دهد. راهکار جلوگیری از ابتلا به کرونا به نظر من کار نکردن نیست و وقتی در کشور ما مثل دیگر کشورهای پیشرفته از حمایت‌های مالی هم خبری نیست مردم به قدری تنها هستند که باید خودشان برای کار کردن یا کار نکردن تصمیم بگیرند و سینماگران هم همین شرایط را دارند.

این بازیگر در ادامه گفت: در پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی به شدت سعی بر این است که پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود اما وقتی در فضاهای بسته با جمعیتی زیاد فیلمبرداری‌ها انجام می‌شود و نظافت و بهداشت هم آنطور که باید نمی‌توان رعایت کرد نمی‌توان گفت که پروتکل‌های بهداشتی به بهترین شکل رعایت می‌شوند؛ قطعاً ادامه فعالیت پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی خطرناک است اما به هر حال مجبور هستیم در این شرایط شجاعانه به کار ادامه دهیم.

بازیگر فیلم سینمایی «تسویه حساب» در ادامه اظهار داشت: من دوستان و اقوامی در کشورهایی مثل ایتالیا و کانادا دارم و می‌بینم در صورت تعطیلی، از حمایت‌های مالی لازم برخوردار هستند و دغدغه‌ای برای این اتفاق ندارند. وقتی با دوستان و آشنایانم در کشورهای دیگر صحبت می‌کنم، می‌گویند یا کار را تعطیل کرده‌اند یا به صورت آنلاین کار می‌کنند چرا که در بحث معیشت خیالشان راحت است و دغدغه‌‌ای وجود ندارد اما ما وضعیت اقتصادی بدی را تجربه می‌کنیم که خبر از هیچ حمایتی نیست و مجبور هستیم به کار کردن ادامه دهیم.

او افزود: از این مردم که برایشان خیال آسوده و اطمینان خاطر در هیچ زمینه‌ای وجود ندارد چه انتظاری می‌توان داشت؟ من عکس‌العمل مردم در برابر توصیه‌های بهداشتی را می‌بینم؛ به نظر یک افسردگی در بین ما وجود دارد که حتی شاید برایمان مهم نباشد که به کرونا مبتلا می‌شویم یا نه، مردم به قدری در سختی و مشقت زندگی کرده‌اند که از هر فرصتی برای تفریح استفاده می‌کنند و اصلاً حاضر نیستند سختی دیگری به نام محدودیت‌های کرونا را به جان بخرند، از سوی بسیاری از دوستان و نزدیکانم شاهد نوعی بی تفاوتی نسبت به مبتلا شدن به ویروس کرونا شاهد بودم که می‌گفتند کرونا گرفتن یا نگرفتن هیچ فرقی ندارد، زندگی آن‌ها در هر شرایطی سخت است.

فیروزآذر در ادامه خاطرنشان کرد: متأسفانه برای مردم ما شادی و سرگرمی معنایی ندارد، به غیر از چند گزینه محدود برای سرگرمی و تفریح مگر گزینه‌های دیگری هم وجود دارد که بخواهند در دوران قرنطینه از آن‌ها استفاده کنند. وقتی مردم هیچ راهی برای شادی و سرگرمی ندارند معلوم است که در این شرایط خطرناک هم سفر می‌روند چون این تنها گزینه برای فرار از دغدغه‌ها و غصه‌های روزمره است. کسانی که هیچ چشم‌اندازی برای آینده ندارند و غرق در مشکلات هستند از پذیرش مسئولیت مشکل جدید فرار می‌کنند و رفتاری از خود نشان می‌دهند که از دید دیگران انگار به سیم آخر زده‌اند؛ شاید برای افرادی که افسرده‌ و ناامید هستند کرونا گرفتن یا سالم ماندن فرقی نداشته باشد.

این بازیگر در ادامه خاطرنشان کرد: ساخت فیلم سینمایی «هزار و یک تو» را به عنوان نویسنده و کارگردان به پایان رسانده‌ام که خانم تهمینه میلانی تهیه‌کننده این اثر است و در گروه هنر و تجربه اکران خواهد شد. در حال حاضر هم مشغول بازی در فیلم سینمایی «بازگشته» هستم که اولین تجربه کارگردانی ندا محمودی به حساب می‌آید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.