خرداد ۱۸, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

خواننده لیسانسه ها پشت صحنه ی خوانندگی و آواز را فاش کرد

1 min read

امید نعمتی فارغ التحصیل رشته گرافیک از دانشگاه سوره است. او فعالیت موسیقایی خود را با فراگیری آواز ایرانی آغاز کرد. او مدتی به عنوان خواننده در گروه دنگ شو فعالیت داشت. پس از مدتی از دنگ شو جدا شده و به گروه پالت پیوست و تا امروز به عنوان خواننده ثابت این گروه تلفیقی مشغول به فعالیت بوده است. همچنین او آلبوم مستقلی به نام حرمان منتشر کرده است.

امید نعمتی خواننده ی شایسته ایران در خصوص این سوال که آیا در این روزهای کرونایی مشغول به کار و فعالیت است یا خیر به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: در اوایل دوران کرونا تا کنون دو آلبوم کار کرده ام که قرار است به زودی بیرون بیاید یکی از همین آلبوم ها در آخر این ماه با آهنگ سازی مهیار علیزاده با نام ایستگاه منتشر می شود. و آلبوم گروه پالت نیز آماده است و در چند وقت اخیر نیز دو تا سه آهنگ جدید ساخته ایم که بعضی از این آهنگ ها به آلبوم اضافه و درآخرمنتشر می شود.

او با اشاره به اینکه وضعیت حرفه ای اش در این روزها چطور است افزود: واقعیت این است که آن طور که باید کارها پیش نمی رود و این مسئله باعث شد تا فکر چاره کنیم تا خودمان آهنگ ها و آلبوم ها‌‌ی جدیدی تولید کنیم ولی یک مشکلی که وجود دارد این است که درمورد معیشت افراد مختلف جامعه حرف به میان می آید اما در خصوص معیشت در موزیک مخصوصا موزیسین هایی که مستقل تر فعالیت می کنند این اواخر بحثی نشده است درواقع به این نوع افراد در حرفه ی موسیقی خیلی سخت گذشته است.

این خواننده وضعیت موسیقی را در روزهای اخیر اینگونه دید و بیان کرد: در روزها ی اخیر به دلیل پایان نیافتن ویروس کرونا، مشکل برگزار نکردن کنسرت و عدم رعایت کپی رایت باعث می شود موزیسین ها درآمدی از آلبوم ها و موزیک هایشان نداشته باشند اما در کشور های دیگر خوانندگان از طریق آمدن در برنامه های تلویزیونی درآمد دارند و حتی بعد از مرگشان هم این درآمد به خانواده هایشان می رسد اما متاسفانه در ایران همچین چیزی وجود ندارد و بیشتر خوانندگان روی کنسرت حساب می کنند اما کنسرت هم دیر به دیر برای اجرا آماده می شود درواقع درآمد کنسرت هم با این زمان طولانی آن طور که باید مثمر الثمر نیست.

نعمتی نظرش را درمورد کنسرت های آنلاین بیان کرد: در اوایل شیوع ویروس کرونا برای کنسرت های آنلاین تلاش زیادی شد تا بتوانند به آنلاین تبدیل کنند ولی آن چنان تجربه ی موفقی نبود. در حال حاضر کسانی که توانستند به این نوع کنسرت رو بیاورند آقای همایون شجریان، سالار عقیلی و عده ای دیگر بودند اما آن قدر که باید رضایت مخاطب را در پی نداشت و نتیجتا این کنسرت های آنلاین که درآمد زا بودند خیلی تجربه موفقی را رقم نزدند. من و دوستانم در خانه کنسرت آنلاین برگزار کرده بودیم و ساز زدیم درواقع این اتفاق خیلی برایمان خوشایند بود و مخاطب هم لذت برد اما اینکه قرار باشد برای اجرای کنسرت آنلاین سیستم خاصی وجود داشته باشد و مخاطب برای این کنسرت ها پول بدهد و هزینه کند تا بتواند بدون مشکل کنسرت آنلاین را ببیند نه تنها در ایران در هیچ کجای دنیا جواب نداده است مگر نه الان هر کسی در حال برگزار کردن کنسرت آنلاین بود.

امید نعمتی در این باره که موسیقی در حال ضعیف شدن یا قوی تر شدن است خاطر نشان کرد: جدا از بحث اقتصادی، فکر می کنم که در سال های اخیر موسیقی به دست تهیه کنندگانی افتاد که سعی می کردند جای درآمد زایی، افرادی را چهره و ستاره کنند و از این طریق پول در بیاورند اما طبیعتا دو یا سه سال بعد از مد می افتند و دوباره کسان دیگری جایشان را می گیرند درواقع نه تهیه کننده دلش برای موسیقی می سوزد و نه گویا دل موزیسین ها برای آن ها کباب می شود به خاطر اینکه آن ها در طی این یک یا دو سال فقط دنبال این هستند تا درآمدی کسب کنند و بروند ولی آن بخش فرهنگی موسیقی با توجه به این نگاه، کلی لطمه و ضربه دیده است. راستش در مورد موسیقی پاپ به جز اندکی از افرادی که خوب کار می کرده و می کنند نمی شنوم که آثار فرهنگی خوب و درست اتفاق افتاده است. یعنی موسیقی نابی که بتواند فرهنگ سازی کند و ذهنیت خوبی به آدم ها بدهد اتفاق نمی افتد و اگر هم باشد زود گذر است و این مسئله می تواند لطمه بزند به طور کل اوضاع و احوال موسیقی به عنوان هفت هنر خیلی خوب نیست.

او با حرف کوتاهی به مردم ادامه داد: در این میان هوش اجتماعی مردم خیلی می تواند موثر باشد درواقع زمانی که مردم بدانند که این اتفاق می افتد آگاهانه موسیقی هایی انتخاب کنند که خوراک ذهنی و روحی اشان باشد چرا که موسیقی کمی مانند غذا خوردن است و اگر از یک نوع غذای مضر استقبال شود آن رشد می کند ولی وقتی که به این تنیجه برسند که سلامتشان مهم است و باید از غذای ویتامین دار استفاده کنند این نوع آگاهی در جامعه پخش می شود و دیگر افرادی که سراغ مواد غذایی مضر می روند وجود نخواهند داشت. در نتیجه الان که در دوران کرونا به سر می بریم اگر از این فرصت استفاده کنیم که بیشتر کتاب بخوانیم و سرگرم فیلم و موسیقی های مناسب شویم کیفیت زندگی امان بالا می رود و باعث می شود سلامت روح و روان و آگاهی امان بیشتر شود من فکر می کنم مردم باید سرگرم این نوع فعالیت ها باشند.

امید نعمتی در پایان با صحبت اندکی با مسئولین به کلام خود خاتمه داد و بیان کرد: مسئولین موسیقی کمی به فکر و دلسوز موسیقی باشند زیرا وقتی کسی مسئولیت جایی را به عهده دارد مسئول حفظ کیفیت آن مکان نیز هست. الان در حال حاضر برعکس شده است و مسئولین بیشتر به فکر این هستند که چگونه مجوز ندهند و با تهیه کنندگان کنار بیایند. موسیقی مانند ادبیات بخشی از تاریخ این کشور محسوب می شود و اگر دلمان به حال این تاریخ و داشته ی فرهنگی امان بسوزد سعی می کنیم که آن را حفظ کنیم و به جای اینکه سنگ جلوی آن پرتاب کنیم راه روشنی را در مقابلش قرار می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.