خرداد ۱۱, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

برنامه‌های «خندوانه» و «دورهمی» کیفیت بصری خود را از دست داده‌اند

1 min read

حسین گیتی منتقد سینما و تلویزیون، اظهار داشت: اهداف یک برنامه تاک شو یا در واقع گفت‌وگو محور و برنامه‌های ترکیبی تلویزیون در درجه اول شاداب کردن تماشاگر و ارائه محتوایی است که علاوه بر شادابی مبحث اخلاق‌گرایی را نیز مراعات کند و در عین حال این برنامه‌های می‌توانند بخش‌هایی نمایشی و مسابقه‌ای داشته باشند.

گیتی خاطرنشان کرد: برنامه‌هایی مثل «خندوانه» و «دورهمی» در ابتدای راه پیش از اینکه به یک بِرَند تبدیل شوند کیفیت خوبی داشتند. برنامه‌ «خندوانه» در ابتدای راه بسیار خوب و جذاب تولید و پخش می‌شد اما به محض اینکه توانست برای خود در فضای مجازی مخاطبانی داشته باشد دیگر جلب رضایت مخاطب را فراموش کرد و به سمت و سویی دیگر رفت.

او افزود: از طرفی نباید فراموش کنیم که حواشی رخ داده برای عوامل تولید این برنامه آن‌ها را از رسالتشان دور کرد و به نوعی مخاطبان را هم به این برنامه بدبین کرد و تماشاگر نسبت به دغدغه‌مند بودن تولیدکنندگان این برنامه تلویزیونی نسبت به آنچه که مطرح می‌کنند دلزده و دچار شک کرد. برنامه‌ها کم‌کم کیفیت بصری خود را از دست داده و فقط به ابزارهای کلامی بسنده کردند و در واقع اهداف دیگری را دنبال کردند تا برنامه‌شان زنده بماند.

این منتقد در ادامه تصریح کرد: در شرایط حاضر که در کشور ما مشکلات اقتصادی فراوانی وجود دارد و مردم را ناراحت و افسرده کرده است شوخی با این مشکلات و همچنین شوخی با مسائلی چون اختلاس توهین به مردم است و سازندگان «خندوانه» و «دورهمی» باید این نکته را در نظر داشته باشند که متأسفانه در برنامه مهران مدیری به کرات شاهد این کار هستیم.

سطح سریال‌سازی ما از سطح سلیقه مردم بسیار عقب است / سریال‌های شبکه نمایش خانگی مملوء از شخصیت‌های تکراری و اضافی است
گیتی در ادامه خاطرنشان کرد: مخاطبان سینما با گزینش فیلم می‌بینند، بلیت تهیه می‌کنند و به سینما می‌روند اما مخاطبان تلویزیون اجباری هستند و طیف‌های گوناگونی شاهد برنامه‌هایی که پخش می‌شوند هستند. به همین دلیل اکثر مخاطبان تلویزیون مخاطبان عام هستند که شاید سواد بصری چندانی نداشته باشند، برنامه‌سازها باید به بالا رفتن سواد بصری مخاطب کمک کنند و این مسئله مهمی است که در فصل‌های اخیر برنامه‌های «دورهمی» و «خندوانه» شاهد نیستیم و تنها با کلام است که با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کنند. به نظر من این برنامه‌ها امروز با شکست مواجه شده‌اند و ادامه دادنشان به نظر من منطقی نیست.

این منتقد با اشاره به اجراهای مهران مدیری در برنامه «دورهمی» گفت: همانطور که تأکید کردم مهران مدیری با مسائلی شوخی می‌کند که برخی مواقع توهین‌آمیز است و با شکل اجرایش که از میمیک صورتش بسیار کم استفاده می‌کند و تُن صدایش هم بسیار پایین است برخی مواقع این وجهه توهین‌آمزی بودن را بیشتر می‌کند. به نظر من ادامه این دو برنامه هدر دادن پول است و بهتر است تولید آن‌ها را متوقف کرد.

گیتی در پایان درباره استقبال مخاطبان از برنامه‌های «دورهمی» و «خندوانه» گفت: تلویزیون شبکه‌های زیادی دارد و متأسفانه برنامه‌ها و موضوعات با وجود اینکه انتظار می‌رود متمرکز باشند، اینگونه نیست و این دو برنامه در یک شبکه روی آنتن می‌روند که موضوع و فضای متمرکزی دارد و این یک امتیاز برای جلب توجه مخاطب است. از طرفی نباید فراموش کنیم که مهران مدیری و رامبد جوان چهره‌های شناخته شده و محبوبی هستند که قطعاً حضورشان در یک برنامه برای مخاطب جذاب است و تماشاگر با سابقه ذهنی به سراغ آن‌ها می‌روند. نکته دیگر در موفقیت این برنامه‌ها فقر سواد بصری در جامعه است که از آن بهره می‌برند که در دوران خانه‌نشینی و بیکاری این موضوع بیشتر شده است. برنامه‌ها باید به سمت موضوعات تازه و جذاب بروند و باید مسئولان تلویزیون این برنامه‌ها را هم مورد بررسی قرار داده و ببیند که به لحاظ مضمونی چه عملکردی داشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.