خرداد ۸, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

سفری در عکس‌های قدیمی، مجسمه‌های عروسکی و عظمت بناهای کهن

1 min read

سرویس تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه آثار رقیه نجدی با عنوان “تطهیر” در گالری اُ، نمایشگاه مجسمه‌های بیژن نعمتی‌شریف در گالری شیرین، نمایشگاه مجسمه فخرالدین کاکاوند با عنوان “وهم حیوان” در گالری نگاه و نمایشگاه آثار طاهر پورحیدری با عنوان “تلوار” در گالری هما سوژه‌های این هفته گالری‌گردی هنرآنلاین هستند.

گذری در نگاتیوها

نمایشگاه آثار رقیه نجدی با عنوان “تطهیر” در گالری اُ برپاست. نجدی در آثار خود به موضوع انسان پرداخته است، اما در بیشتر تابلوها آنچه نخست به چشم می‌آید گل‌های رنگارنگ و بزرگی هستند که در پیش‌زمینه قرارگرفته‌اند. این گل‌ها به شکلی طبیعی و با ظرافت و حوصله به تصویر کشیده شده‌اند، به گونه‌ای که به نظر می‌رسد هدف از کشیدن این تابلوها، پرداختن به طبیعت و زیبایی‌های آن بوده است.

اما آنچه معنای اصلی آثار را در بر دارد، در پس‌زمینه و با فاصله‌ای دورتر قرار گرفته است. آدم‌های خاکستری که گویی از نگاتیوهای قدیمی خارج شده‌اند، در میان شاخ و برگ گل‌ها و در ابعادی بسیار کوچک‌تر از آنها دیده می‌شوند. این تصاویر گاه به شکلی مستند لحظه‌ای از زندگی آدم‌ها را نشان می‌دهد و گاه افراد مختلف در مقابل دوربینی قرار گرفته‌اند تا یادگاری از خود ثبت کنند. اما آنچه در این فیگورهای بی‌رنگ و مبهم قابل‌شناسایی است، تعلق آنها به دوره‌ای متفاوت از امروز است.

نمایشگاه آثار رقیه نجدی در گالری اُ
نوع پوشش و ظاهر آنها نشان‌دهنده نسل گذشته مردم ایران است و صحنه‌های ثبت شده در تصاویر نیز کاملا یادآور مقطعی خاص از تاریخ کشور است. رزمندگان جبهه‌های دفاع مقدس، اصلی‌ترین شخصیت‌های موجود در این نگاتیوها هستند. آنها گاه در حال وداع با خانواده یا هم‌رزمان خود دیده می‌شوند و گاه در حال حمل مجروحی در جبهه هستند. زمینه سیاه تابلوها با فیگورهای سفید و خاکستری پوشیده شده است، فیگورهایی مبهم و ناشناس که مرزهای آنها در زمینه حل شده است و بُعدی غیر زمینی به آدم‌هایی می‌دهد که بسیاری از آنها دیگر در این جهان حضور ندارند. این پس‌زمینه در تضاد با طراوت و تازگی گل‌های رنگارنگی است که روی آدم‌ها را گرفته است و درعین‌حال که می‌تواند تجلیل و گرامیداشتی از آنها باشد، مانند حائلی میان گذشته و حال عمل می‌کند.

نمایشگاه آثار رقیه نجدی تا ۲ دی در گالری اُ به نشانی خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸ برپاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.