خرداد ۱۱, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

چه خبر از رأی‌ تماشاگران جشنواره حقیقت؟

1 min read

 

مسئول بخش جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره فیلم حقیقت گفت: انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند ۳۰ آذر آیین‌نامه این جایزه را منتشر می‌کند و پس از آن امکان اعلام آرا وجود خواهد داشت.

در دوره‌های پیشین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگرها در بخش ملی اهدا می‌شد و هر روز پنج فیلمی که رأی بیشتری از مخاطب گرفته بودند، معرفی می‌شدند اما امسال با توجه به آنلاین بودن جشنواره و شرایط متفاوتی که در نمایش آثار وجود دارد، هنوز این اتفاق به صورت روزانه انجام نشده است. البته قرار است در این دوره تمام فیلم‌های ایرانی در بخش بهترین فیلم از نگاه تماشاگرها سنجیده شوند.

حامد شکیبانیا – عضو هیات مدیره انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند و معاون مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی – دراین باره به ایسنا گفت: سال گذشته هر روز فیلم برتر  را معرفی می‌کردیم چون آیین نامه را در اختیار داشتیم و آماده بود. یعنی هر فیلمی که در یک سانس بیش از ۶۰ و در کل سانس‌ها بیش از ۱۲۰ رأی داشت، در چرخه شمارش آراء و رأی‌گیری قرار می‌گرفت و این نکته مهمی بود که فیلم‌ها بیش از یک سانس نمایش داشتند اما امسال اولین تجربه اکران آنلاین است و باید به یک حداقلی برای شمارش آرا برسیم. ضمن اینکه متاسفانه در همین پروسه آنلاین برخی فراموش می‌کنند، در نظرسنجی شرکت کنند و به دلیل این موارد هنوز به رقم دقیقی برای آن حدنصاب مورد نظر نرسیده‌ایم. البته چهار پلتفرم نمایش‌دهنده فیلم‌ها هم هنوز نتیجه آراء را به ما نداده‌اند و قرار است امروز بررسی نهایی را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه باید چند روزی از شروع این جشنواره آنلاین می‌گذشت تا بتوانیم جزئیات را بررسی کنیم، تاکید کرد: پس از این مرحله و براساس گزارشی که از پلتفرم‌ها می‌گیریم، آیین‌نامه جایزه تماشاگران توسط انجمن تهیه‌کنندگان سینما منتشر می‌شود.

به گفته وی این انجمن تلاش می‌کند با توجه به ویژگی‌های خاص این دوره از جشنواره سوءتفاهمی برای فیلمسازان در این بخش به وجود نیاید.

براساس گزارشی تاکنون فیلم مستند «کودتای ۵۳» که نمایش های داشته است، بیشترین تعداد تماشاگر را داشته است.

شکیبانیا پیش‌تر به ایسنا گفته بود: امسال به دلیل آن که جشنواره آنلاین شده و امکان تماشای فیلم با وقت بیشتری برای مخاطب فراهم است، تمام فیلم‌های ایرانی حاضر در جشنواره در بخش‌های مسابقه ملی، ویژه، آوینی، کرونا و کارآفرینی در رأی‌گیری تماشاگران قرار دارند. پیش‌تر عملیات امتیازدهی و جمع‌آوری رأی مخاطب کار پرهزینه‌ای بود چون باید کارت چاپ می‌شد، صندوق‌های رأی تعبیه می‌شدند و نیروی انسانی هم به کار می‌گرفتیم، به همین دلیل فقط بخش ملی درنظر گرفته می‌شد، ولی امسال دیگر آن هزینه‌های جانبی وجود ندارد و هر کسی که فیلم را دید می‌تواند با یک کلیک، نظر خود را ابراز کند. بنابراین ممکن است بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در جشنواره فیلم حقیقت امسال مثلا از بخش کرونا یا بخش ویژه باشد.

او اضافه کرده بود: البته جدا از این، یک امکان ویژه دیگری هم فراهم شده و بجز انتخاب بهترین اثر از نگاه تماشاگران براساس امتیازدهی در خانه جشنواره، در چهار سامانه فیلمیمو، نماوا، تیوا و هاشور هم امکان انتخاب بهترین فیلم از نگاه مخاطب وجود دارد، منتها در آن سامانه‌ها به دلیل آنکه گزینه «لایک» کاربرد جشنواره‌ای ندارد و بدون خرید بلیت هم می‌توان فیلمی را لایک کرد، قرار براین شده که هر کدام از سامانه‌ها پرفروش‌ترین فیلم خود را معرفی کند و به آن جایزه‌ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.