میهائلا نوروک(Mihaela Noroc) عکاس رومانیایی، که برای ثبت پروژه هنری “اطلس زیبایی” معروف است هم‌زمان مجموعه دیگری را با عنوان “مادرانه” انجام داده بود که این روزها به صورت آنلاین قابل تماشاست.

“مادرانه” نتیجه عکاسی مجموعه پرتره، پیوند بین مادران و فرزندان آن‌ها را نشان می دهد. او در این پروژه از ویتنام و اندونزی تا ایسلند، هلند و ایران  سفر کرده است.

ثبت این روابط، در حالی که برای هنرمند چالش برانگیز بوده حس رضایت‌مندی برای او به همراه داشته است. 

نوروک گفته است: “ثبت این روابط با عکاسی کار آسانی نیست چون نمی‌توان احساسات را با دوربین به تصویر کشید. بعضی اوقات کودکان از دوربین می‌ترسند و باید به آن‌ها حس راحتی را منتقل کرد. این رابطه فیزیکی برای عکاسی بسیار مهم است.”

او با به اشتراک گذاشتن تصاویر خود امیدوار است بتواند اندکی روشنایی را برای دوران دشواری که در آن هستیم  به ارمغان آورد و اضافه می‌کند: “من فکر می‌کنم که عشق مادر زیباترین احساسی است که در این جهان وجود دارد و باید اجازه دهیم الهام بخش باشد و همه انرژی‌های منفی را خنثی کند.”

نوروک در سن ۱۶ سالگی برای نخستین بار دوربین دست گرفته است. وقتی در سال ۲۰۱۳ به کشور اتیوپی سفر کرد، دوباره جرقه عکاسی از پرتره زنان در ذهنش روشن شد و مجموعه “اطلس زیبایی” را جمع آوری و ثبت کرد. عکس‌های نوروک تقریبا از تمامی قاره‌های جهان به غیر از قطب جنوب را شامل می شود.