به‌ گزارش  روابط‌عمومی صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، در این دور از مزایده، ۵۴ مجموعه تاریخی‌فرهنگی به ارزش تقریبی دو هزار و ۸۰ میلیارد ریال به‌منظور مرمت، احیا و حق بهره‌برداری مدت معین، به مزایده گذاشته شده بود که در نهایت ۴۶ پاکت از سوی سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در ۲۶ بنای تاریخی‌فرهنگی به دبیرخانه صندوق توسعه تحویل شد. ارزش سرمایه‌گذاری جذب شده برای این بناها، معادل ۹۸۰ میلیارد ریال است.

خانه “ناصح‌زاده” تبریز در استان آذربایجان شرقی، مجموعه بناهای تاریخی “بانک ملی، شهربانی و دارایی” و “کلاه فرنگی و شیر خورشید” شهر ماکو استان آذربایجان غربی، “کاخ شهرستانک” استان البرز، “عصارخانه شهید عصاری” شهر آران و بیدگل استان اصفهان، “خانه سالک” و “خانه مغنی” اصفهان، “خانه آذین” و “عمارت گلشن” بوشهر، “خانه پدری جلال آل احمد” تهران، “قلعه چالشتر” استان چهارمحال و بختیاری، “خانه تیزنو” و “خانه سوزنگر” شهر دزفول استان خوزستان، “کاروانسرای میاندشت” سمنان، “خانه بهروزی” قزوین، “خانه افشاریان”، “پردیس دیوانخانه” و “خانه محتشم” شهر شیراز استان فارس، “خانه غفاری” کرمان، “حمام نظام” کرمانشاه، “مجموعه بلادشاپور” (کاروانسرای دهدشت و حمام کهیار) شهر دهدشت استان کهگیلویه و بویراحمد، “خانه صادقی” شهر لاهیجان استان گیلان، “خانه فاطمی” شهر گرگان استان گلستان، “کاروانسرای گدوک” شهر سوادکوه استان مازندران، “خانه کازرونی‌ها” و “خانه اسماعیل مرغون” یزد از جمله بناهایی است که پاکت “الف” آن‌ها گشوده شد.

کرونا در برابر واگذاری بناهای تاریخی

هادی میرزایی مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با تأکید بر این‌که روند اطلاع‌رسانی، تبلیغات، شناسایی و جذب سرمایه‌گذار در این دوره از مزایده، بهبود چشمگیری نسبت به گذشته داشت، گفت: برای امسال، واگذاری مرمت، احیا و حق بهره‌برداری مدت معین ۱۰۰ بنای تاریخی‌فرهنگی هدف‌گذاری شده بود، اما این مهم به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با تأکید بر این‌که بناها به بالاترین پیشنهادها برای مرمت، احیا و حق بهره‌برداری مدت معین واگذار می‌شود، اضافه کرد: رویکرد صندوق در واگذاری‌ها، جامع‌نگری است. به این معنی که سرمایه‌گذاران در کنار توان اقتصادی بالا باید از توان فنی، دانشی و نیروی متخصص مناسب نیز برخوردار باشند. همچنین یکی از ترجیح‌های صندوق این است که بناها به سرمایه‌گذاران بومی که صلاحیت کافی دارند، واگذار شود.

او اظهار امیدواری کرد که با واگذاری و حق بهره‌برداری مدت معین صحیح بناها به بخش خصوصی، شاهد شکوفایی در احیا، مرمت و بهره‌برداری از اماکن تاریخی‌فرهنگی و جریان دوباره زندگی در این بناها باشیم.

او افزود: ۸۰ درصد از بناهای این دوره از مزایده، در دوره‌های قبل نیز به مزایده گذاشته شده بود اما متقاضی نداشت که خوشبختانه در این دوره با استقبال سرمایه‌گذاران روبه‌رو شد.

میرزایی با اشاره به این‌که برای اولین‌بار است که پاکت‌های مزایده با حجم بالایی از اسناد ارزیابی فنی به دبیرخانه صندوق ارسال شده است، عنوان کرد: این موضوع نشان می‌دهد با اقدام‌های خوب انجام شده از سوی صندوق، سرمایه‌گذاران به روند سرمایه‌گذاری در بناهای تاریخی‌فرهنگی اشراف پیدا کرده‌اند.

به گفته او ۱۰ ناظر فنی از سوی صندوق و یک ناظر اختصاصی در هر استان و همچنین ناظران اقتصادی، ارزیابی پاکت‌ها را بر عهده دارند.

انجام مطالعات دقیق برای تک تک بناها

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، تسلط فنی بر اسناد و تسریع در روند ارزیابی پاکت‌ها را یکی از وجوه تمایز این دور از مزایده عنوان کرد و افزود: ارزیابی فنی و اقتصادی پاکت‌ها ظرف مدت یک هفته انجام می‌شود اما در صورت نیاز، با موافقت کمیسیون مزایده، این مدت افزایش پیدا خواهد کرد.

او اضهار کرد: یکی از کارهای متمایز این دوره، بازدید از تک تک بناها و ارزیابی آن‌ها و انجام مطالعات دقیق برای تعیین کاربری و مشخصات فنی و اقتصادی و بررسی پهنه‌های مجاور بناها بود.

به گفته میرزایی علاوه بر این‌که تمام اسناد مزایده و روند برگزاری آن با همکاری و نظارت دستگاه‌های نظارتی از جمله نمایندگان سازمان بازرسی و حراست انجام شد،  تمام بناها در دو مرحله از سوی کارشناسان رسمی دادگستری نیز مورد ارزیابی قرار گرفت.

تهیه مجموعه مدون و مستند برای هر بنای تاریخی

او از افزایش حجم فعالیت‌های صندوق با وجود کاهش ۱۱ درصدی نیروها خبر داد و گفت: صندوق توسعه در این مدت توانست اسناد اصلی هر بنای تاریخی‌فرهنگی که به مزایده گذاشته شد، را تدوین کند و امروز برای هر یک از این بناها، یک مجموعه مدون و مستند، حجمی از اصل اسناد و یک کلیربوک خلاصه از کپی اسناد اصلی تهیه شده است. این کار علاوه بر پیشگیری از دوباره‌کاری یا موازی‌کاری، باعث تسریع در روند امور می‌شود.