مهر ۲, ۱۴۰۱

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

«درخشش ابدی ذهن پاک»؛ کمدی یا علمی تخیلی؟

1 min read

 

اندرو باتلر، منتقد هنری معتقد است داستان و فیلم «درخشش ابدی ذهن پاک»، نه یک روایت کمدی است و نه یک داستان علمی تخیلی، در حالی که می‌تواند هر دو این ژانرها به شمار بیاید.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، فراموش کردن، کار آسانی نیست اما گاهی این کار آنقدر سخت می‌شود که قلب و ذهن افراد دیگر نمی‌تواند بار آن را بر دوش بکشد. بار روانی این رویداد به حدی زیاد بوده که دستمایه تولید فیلمی تخیلی قرار گرفته و با استقبال منتقدان و مخاطبان مواجه شده است. درخشش ابدی ذهن پاک، فیلمی به کارگردانی میشل گوندری و محصول سال ۲۰۰۴ در آمریکاست.

روایت این فیلم درباره یک کلینیک به نام لکونا است که کار آن پاک کردن آن دسته از خاطرات ناخوشایند افراد به سرپرستی دکتر هاوارد (مارک روفالو) است. کلینیکی که بیشتر زوج‌ها، در روزهای نزدیک به ولنتاین به آن مراجعه می‌کنند تا خاطرات بدی را که از هم در ذهن خود دارند، پاک کنند. ابتدا کلمنتاین (کیت وینسلت) و سپس جوئل (جیم کری) آگاهانه تصمیم به پاک کردن خاطرات مشترک‌شان می‌گیرند اما حتی بعد از فراموشی یکدیگر، مجدداً به سمت هم کشیده شدند زیرا لکه نوری که در قلب آنها روشن شده بود درخششی ابدی داشت.

در این فیلم، بازیگرانی همچون جیم کری، کیت وینسلت، مارک روفالو، کرستن دانست و تام ویلکینسون به نقش‌آفرینی پرداخته‌اند. فیلمنامه این فیلم را چارلی کافمن نوشته و جان براین برای آن موسیقی متن ساخته است.

در جایی از درخشش ابدی ذهن پاک، ماری اسوی وو (با بازی کرستن دانست) شعری می‌خواند که نام فیلم برگرفته از آن است:

خوشا طالع راهبه‌ای معصوم، که از یادش برده‌اند و از یاد برده، چونان درخشش ابدی ذهن پاک، مستجاب‌الدعوه اما از طلب چشم بسته

اندرو باتلر، منتقد هنری و استاد دانشگاه، در مجموعه بی اف آی که به تفسیر، بررسی و معرفی شاهکارهای سینمای جهان می‌پردازد، درخشش ابدی ذهن پاک را بررسی کرده است.

اندرو م. باتلر، استاد دانشگاه کلیسای کانتربری Canterbury Christ در دروس مرتبط با فیلم، رسانه و مطالعات فرهنگی است. وی سردبیر سابق مجله وکتور، مجله انتقادی انجمن علمی تخیلی انگلیس، دبیر بنیاد علمی تخیلی و داور سابق جایزه آرتور سی کلارک است و اکنون یکی از اعضای بنیاد سرندیپ است که این جایزه را اداره می‌کند.

کتاب درخشش ابدی ذهن پاک از مجموعه خوانش فیلم انتشارات علمی و فرهنگی در ۵ فصل با یک مقدمه و یک موخره نوشته است و بعد از معرفی بازیگران و مؤلفان فیلم، به رویکرد علمی-تخیلی آن می‌پردازد، مفهوم ازدواج مجدد و معمایی شدن فیلم را بررسی می‌کند و در نهایت سه مساله روحی روانی، ماتم، مالیخولیا و تروما و تأثیر آنها در روند فیلم را بازگو می‌کند. باتلر در موخره کوتاهش معتقد است این فیلم هم علمی-تخیلی است و هم کمدی اما در عین حال هیچکدام نیست.

انتشارات علمی و فرهنگی، کتاب درخشش ابدی یک ذهن پاک، نوشته اندرو ام باتلر را با ترجمه مرضیه حسین‌پور منتشر کرده است. این کتاب ۱۳۱ صفحه دارد و در قطع پالتویی به چاپ رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.