مهر ۸, ۱۴۰۲

پایگاه خبری اقتصاد هنر

گذری به هنر ایران با رویکرد اقتصادی

کشف ۳۵ قطعه شیء تاریخی در جنوب کرمان

1 min read

 

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان از کشف ۳۵ قطعه شیء تاریخی در شهرستان‌های جنوبی استان خبر داد.

به گزارش ایلنا، سرهنگ سیدعلی حسینی (فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان) با اشاره به اینکه ۳۵ قطعه شیء تاریخی از ابتدای آذرماه جاری و در شهرستان‌های جیرفت، کهنوج، قلعه گنج و رابر از طریق جلب مشارکت‌های مردمی به دست آمده است، افزود: تعدادی از اشیای مذکور تعیین قدمت شده است و قدمت مابقی اشیا نیز به‌زودی توسط کارشناسان باستان‌شناسی اداره کل میراث‌فرهنگی استان اعلام می‌شود.

او با بیان اینکه اشیای کشف‌شده در شهرستان جیرفت شامل هفت کاسه و کوزه سفالی و سنگ صابونی و همچنین یک قطعه فلزی می‌شود، اظهار کرد: قدمت این اشیا به هزاره سوم قبل از میلاد و پس از میلاد برمی‌گردد.

سرهنگ حسینی با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی و آموزش منجر به جلب مشارکت‌های مردمی در شهرستان‌های جنوبی استان کرمان شده است، افزود: با توجه به اینکه بیشترین تعداد اماکن تاریخی و محوطه‌های باستانی در جنوب استان کرمان قرار دارد، برگزاری جلسات متعدد آموزشی و همفکری با اقشار مختلف این مناطق منجر به کشف تعداد زیاد اشیای تاریخی از طریق جلب مشارکت‌های مردمی شده است.

او بیان کرد: در ماه گذشته ۶۴ جلسه با دستگاه‌های همیار همچون محیط زیست، منابع‌طبیعی، مسکن و شهرسازی، ائمه جمعه، شهرداری‌ها، شورای شهر، معتمدین محلی و… برگزار شده است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان خاطرنشان کرد: نیروهای یگان حفاظت این اداره‌کل با همکاری نیروهای امنیتی و انتظامی به صورت ۲۴ ساعته از تمامی اماکن تاریخی و محوطه‌های باستانی سطح استان کرمان مراقبت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.